Film Hypatia Arşivi

Matematik Meraklıları İçin Film Önerileri

Sinemanın bir mesajı kitlelere ulaştırmanın en etkileyici yolu olduğu söylenir. Bilgilendirici veya eğitici filmler kategorisine giren, sadece bir duygudan daha fazlasını sunan çok film var aslında. Öyleyse, dünyanın gördüğü en iyi Matematik filmleri olan sayılar dünyasına bir bakış sağlayan en dikkat çekici sinema eserlerinden bazılarını keşfedelim! Matematik Meraklıları İçin filmler

“Stand and Deliver” Kalk ve Diren (1988)

Stand and Deliver - Matematik Meraklıları İçin Film

Stand and Deliver

Matematik öğretmeni Jamie Escalante, çoğunlukla İspanyolca konuşan, Latin Amerika’lıların olduğu  bir devlet lisesine atanır. Çoğu çete mensubu gençlerin oluşturduğu öğrenciler eğitimle ilgilerini tamamen kesmiş, umutsuz ve ilgisiz öğretmenlerin etkisiyle okuldan soğumuşlardır. Escalante, öğrencilerin potansiyelini görüp, zekâlarını fark eder ve bir grup ümitsiz çete elemanını ülkenin matematik alanında en başarılı öğrencilerine dönüştürür.

Stand and Deliver imdb puanı

“A Brief History of Time” Zamanın Kısa Tarihi (1991)

zamanın kısa tarihi - Matematik Meraklıları İçin Film

zamanın kısa tarihi

Stephen Hawking’in hayatıyla ilgili film; 2014 Oscar adayı biyografisi “Her Şeyin Teorisi”nin yayınlanmasından 20 yıldan fazla bir süre önceydi. Hawking’in hayatı.  “Zamanın Kısa Tarihi” (adını Hawking’in en ünlü eserinden almıştır) Hawking’in kendisi tarafından yazılmış bir belgesel iken, “Her Şeyin Teorisi” yarı kurgusal bir dramadır.

zamanın kısa tarihi imdb puanı

“Sneakers” Şifreciler (1992)

şifreciler - Matematik Meraklıları İçin Film

şifreciler

1992’de Redford, Dan Aykroyd, Ben Kingsley, Mary McDonnell, River Phoenix, Sidney Poitier ve David Strathairn ile birlikte, hükümet tarafından görevlendirilen bir grup bilgisayar korsanı, teknisyen ve casusluk uzmanı hakkında bir casusluk filmi olan “Sneakers”ta rol aldı. Lideri Martin Bishop olan güvenlik sistemleri konusunda uzman gruba CIA’den bir teklif gelir. Grup görevi reddedince teklif bir zorunlu göreve dönüşür aksi durumda Bishop’un kimliği kamuoyuna açıklanacaktır… Yeryüzündeki tüm şifreleri çözecek bir programı ele geçirmiş olduklarını farkeden şifrecileri bir sürpriz daha beklemekte…

Konuyla Alakalı: Programlama Dilleri Tarihi

“Infinity” Sonsuzluk (1996)

sonsuzluk - Matematik Meraklıları İçin Film

sonsuzluk

Efsanevi fizikçi Richard Feynman’ın tatlı fakat bir o kadar hareketsiz yaşamının anlatıldıgı bir film. Richard Feynman, İkinci Dünya Savaşı sırasında devletin çok gizli bir projesinde, ilk atom bombasının yapımında çalıştığı sıralarda, tanıştığı akıllı ve güzel bir kadın olan Arline Greenbaum adındaki Nobel ödüllü bir fizikçiye aşık olur.

“Good Will Hunting” Can Dostum (1997)

can dostum - Matematik Meraklıları İçin Film

can dostum

Will Hunting (Matt Damon) Massachusetts Üniversitesi’nde çalışan bir hademedir. Aynı zamanda çok zeki ve öğrenmeyi seven biridir. En yakın çocukluk arkadaşları ile birlikte zaman zaman mahalledeki diğer genç gruplar ile kavga ederler. Bu yüzden başı kanunla derttedir ve son yaptığı kavgadan dolayı hapise gönderilir. Daha önce Will’in yeteneğini fark edip araştıran üniversite profesörü bir şartla Will’e kefil olup hapishaneden çıkarılmasını sağlar. Tek şart Will’in bir terapist tarafından tedavi edilip içindeki öfkenin dindirilp iyileşmesini sağlamaktır. Will terapist Robin Williams ile birlikte hayatını yeniden yönlendirmeye başlayacak, en yakın arkadaşı Ben Affleck ve yeni tanıştığı kız arkadaşı bu konuda ona destek olacaklardır.

“Cube” Küp (1997)

küp - Matematik Meraklıları İçin Film

küp

Farklı sosyal gruplardan, farklı yeteneklere ve eksiklere sahip bir grup insan kendilerini bir anda yokluğun ortasında, bir küpün içerisinde bulur. Nasıl oraya geldikleri belli olmayan bu kişiler, durumu anlayabilmek için birbirlerini tanımak ve birbirlerini anlamak zorundadırlar. Matematik meraklıları için film hem de gerilim.

küp imdb puan

Konuyla Alakalı: Rubik Küp

“Pi” (1998)

pi - Matematik Meraklıları İçin film

pi

Darren Aronofsky, “The Wrestler” (2008) ve “Black Swan” (2010) gibi filmlerle tanınıyor, ancak ilk filmi 1998’de “Pi” de zamanında çok beğeni topladı. 84 dakikalık kısaltılmış süresiyle siyah beyaz olarak çekilen “Pi”, matematik ve kendini bulmak üzerine baş ağrıları, paranoya, halüsinasyonlar ve sosyal kaygı ile tüketilen sayı teorisyeni Max Cohen’e (Sean Gullette) odaklanıyor…

pi imdb puan

Konuyla Alakalı: Pi (π) Sayısı

“A Beautiful Mind” Akıl Oyunları  (2001)

Akıl oyunları - Matematik Meraklıları İçin film

akıl oyunları

Akıl Oyunları, asosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını konu ediyor. John Forbes Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla asıl gerçekleri ayırt edemeyecek bir aşamaya gelir.

akıl oyunları imdb puan“Proof” Kanıt (2005)

proof kanıt - Matematik Meraklıları İçin Film

proof kanıt

Film, matematik dehası bir baba (Anthony Hopkins) ve babası ile birlikte yaşamayı seçen kızı (Catherine-Gwyneth Paltrow) arasındaki ilişkilerini temel alarak, 27 yaşındaki genç bir kadının kendini keşfetme çabasını konu almaktadır.
kanıt imdb puan

“21” (2008)

21 - Matematik Meraklıları İçin Film

21

Zeki bir öğrenci olan Ben Campbell basit matematik konusunda uzmandır.6 arkadaşıyla birlikte Las Vegas casinolarında kart sayarak milyonlar kazanmaya başlarlar.Fakat her şey bu kadar güzel gitmez ve Ben Campbell Vegas’ta hiç de istemediği olaylarla karşılaşır.

pi imdb puan

“Agora” (2009)

agora - Matematik Meraklıları İçin Film

agora

Hypatia’nın gerçek yaşam öyküsünü izleyeceksiniz. Bilim, sanat, kitaplar, cehalet ve katliam: Hepsi birlikte! Hypatia’yı anlamak için güzel bir film.

agora imdb puan - Matematik Meraklıları İçin Film

Konuyla Alakalı: Hypatia Kimdir?

“Moneyball” Kazanma Sanatı (2011)

kazanma sanatı - Matematik Meraklıları İçin Film

kazanma sanatı

‘Oakland A’ beysbol takımının başındaki isim olan Billy Beane (Brad Pitt) , kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kulüplere meydan okuyor. Fakat bunu yaparken de beysbol sporunun temel inançlarını baştan aşağıya sarsıyor.

kazanma sanatı imdb

“Travelling Salesman” (2012)

travelling salesman - Matematik Meraklıları İçin film

Travelling Salesman

Gezgin bir satıcı olduğunuzu ve elinizde gitmeniz gereken örneğin 50 adet şehir listesi bulunduğunu ve her birinin arasındaki mesafenin verildiğini düşünün; her şehre yalnızca bir kez uğrayarak en kısa yoldan tüm şehirleri hangi yol ve sıra ile gezer ve ilk bulunduğunuz şehre geri dönerdiniz?

bu probleme travelling salesman problemi denir ve hesaplamalı matematik ve bilgisayar biliminde çözülmesi np-hard karmaşıklıkta olan problemdir. bunun gibi daha binlerce ve hatta milyonlarca problem np karmaşıklıktadır ve kesin çözümün bulunması için her kombinasyonun denenmesi gerekir, bu ise en hızlı süper bilgisayarlarla bile binlerce hattta milyonlarca yıl alabilir.

travelling salesman imdb puan

“The Theory of Everything” Her Şeyin Teorisi (2014)

her şeyin teorisi - Matematik Meraklıları İçin Film

Her şeyin Teorisi

Matematik Meraklıları İçin Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor.

imdb puan

Konuyla Alakalı: Sicim Teorisi

“The Imitation Game” Enigma (2014)

Enigma - Matematik Meraklıları İçin Film

Enigma

Film, Alan Turing’in II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır. Hükûmet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing grubun en hırslısı, aynı zamanda en zekisidir.

enigma imdb puan

Konuyla Alakalı: Alan Turing Testi

“X+Y” (2014)

x+y - Matematik Meraklıları İçin Film

x+y

Filmimiz, zeki ve matematik aşığı olan bir çocuğun yaşadıklarını konu alıyor. Çocuğumuz fazlasıyla zeki fakat sosyal konularda da bir o kadar eksik. İletişim kurmakta zorlanıyor. Fakat gün geliyor ve kalbinde bir şeyler hissetmeye başlıyor.

imdb puan - Matematik Meraklıları İçin Film“The Man Who Knew Infinity” Sonsuzluk Teorisi (2015)

sonsuzluk teorisi - Matematik Meraklıları İçin film

sonsuzluk teorisi

Hindistan’ın Madras kentinde yoksulluk içinde büyüyen Srinivasa Ramanujan Iyengar, Birinci Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanır. Profesör G. H. Hardy rehberliğinde, Iyengar matematiksel teorinin öncülerinden olacaktır.

sonsuzluk teorisi imdb - Matematik Meraklıları İçin Film“Hidden Figures” Gizli Sayılar (2016)

Gizli sayılar - Matematik Meraklıları İçin Film

Gizli Sayılar

Gizli Sayılar, NASA’nın dillere destan olmuş başarısının ardındaki Katherine G. Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughnan (Octavia Spencer) ve Mary Jackson (Janelle Monae) adlarındaki üç zeki kadının canlarını dişlerine takarak çalışıp gösterdikleri çabanın bugüne dek hasır altı edilmiş gerçek hikayesini anlatıyor.

gizli sayılar imdb puan“Gifted” Deha (2017)

deha - Matematik Meraklıları İçin Film

deha

Hayatı başarısızlıklarla dolu olan Frank Adler karakterini canlandıracak olan Chris Evans, Florida kırsalında yeğeni Mary’yi büyütürken, Mary’nin okula başlamasıyla birlikte hemen yetenekli olarak yaftalanması sebebiyle Mary’nin annesi Evelyn ile kızı büyütme konusunda bir savaşa girecek.
deha imdb puan

Fermat’s Room” Kapan (2007)

kapan film - Matematik Meraklıları İçin Film

kapan

Birbirini hiç tanımayan dört matematikçi, gizemli biri tarafından büyük bir bulmacayı çözmeleri için davet edilir. Kendilerine yöneltilen soruları zamanında ve doğru olarak çözemezlerse, içinde bulundukları oda bir anda ölüm tuzağına dönüşecektir.
kapan imdbMatematik Meraklıları İçin Film Önerilerimiz devam edecek 🙂