Astronomi Coğrafya Hypatia Arşivi

Nazi Almanya’sının Dahileri: Wernher von Braun ve V2 Roketleri

 Wernher von Braun için uzayı keşfeden kişi dersek abartmış olmayız!

Çünkü Vernher von Braun: Tüm modern füzelerin atası ve Ay’a gönderilen Saturn V roketinin doğrudan öncüsüdür. 

Wernher von Braun

Bu öykü; savaş ve barış, ölüm ve yaşam ve insanlığın uzayla imtihanını anlatıyor!

Wernher von Braun 23 Mart 1912 şimdi ki Polonya’da dünyaya gelmiş, 16 Haziran 1977’de Virginia, ABD’de hayatı son bulana kadar füzelerle uğraşmıştır. Savaşın acımasızlığı, kan, açlık ve sadece göz yaşı arasında bilim için, belki de başarma inadı yüzünden ölümle iç içe yaşamaya çalışan bir dâhiydi o. Tarihte ilk defa bir ülkeden bir ülkeye, kendisini hiç tehlikeye atmadan balistik füze fırlatılmıştı…

Wernher von Braun - v2

2. dünya savaşı öncesi 6 yıldır iktidarda bulunan Hitler hep savaş gücünü büyütmek için her yeni mühendislik çalışmasına önem veriyor, talimatlar yağdırıyordu. Onu savaşı için devasa savaş araçlarına ihtiyaç vardı. Savaş artık kapıdaydı! 

Çok geçmeden 1 Eylül 1939’da Hitler Polonya’yı işgal etti ve 2. dünya savaşı başladı. İkinci Dünya Savaşı boyunca 65 milyonun üzerinde insan ölmüş, milyonlarcası evinden-yurdundan sürülmüş, milyonlarcası gaz odalarında fırınlarda yok edilmişti.

Savaş için onlarca yüzlerce deney yapılmış, silahlar üretilsin diye testlere binlerce olanak sağlamıştı Hitler. Ama daha sonra işler iyiye gidiyor, savaş kısa sürede kazanılacak diye 9 Şubat 1940’da Hitler bir talimat verdi ve bilimsel mühendislik çalışmalarına gerek kalmadığını duyurdu. Tek derdi acımasız savaşını kazanmaktı artık…

komünizm

Ama acımasız savaşa karşı direniş metre metre belki santim santim yayıldı her yana. İşte o zamanlarda tarih 3 Ekim 1942’de savaş istenildiği gibi gitmeyince 30 yaşında ki Wernher von Braun ismi duyulmaya başlıyor ve v2 balistik roket projesinin başına getiriliyordu. O zamana kadar roket bilimi konusunda dünyaya gelen en ileri bilim insanıydı Wernher von Braun. Amacı ise dünyanın ilk uzun menzilli güdümlü füzesini yaratmaktı…

V-2 (Almanca: Vergeltungswaffe 2, anlamı ise: “İntikam silahı”, resmî adı: Aggregat 4,kısaca: A4)

Wernher von Braun genç

Bu savaş aracının temelleri aslında o günden 20 yıl öncesine aitti…
Wernher von Braun 0 zamanın çılgınlığı barutla çalışan, ne yapacağı kestirilemeyen ufak roketlerle uğraşmış daha sonra 1930’larda sıvı roket yakıtını keşfetmişti. Kendini askeriyeye kanıtlamak ve bütçe almak için kullandığı roketler başarısız olsada, ‘’aya gideceğim’’ tutkusunu belirtmesi ona destek aldırtmıştı.

“Neden aya gidilmesi için uğraşıyorsunuz?” sorusuna, “gitmek mümkündür de ondan” diyecek kadar da öngörülü biriydi aslında.
Hitler’in iktidara gelmesiyle birlikte daha büyük, daha güçlü, daha çok savaş aracı arzusu yıl 1935’de Wernher von Braun’a dünyanın ilk füze üssü inşa etme şansı verdirtmişti.

Wernher von Braun naziler

Füzelerin târihi, oldukça eskidir. Târihte ilk füzeyi Çinlilerin 1200 yılları civârında yaptığı bilinmektedir. Çinliler bu teknolojiyle daha çok gösteri ve eğlence kültürünü canlandırmaya çalışıyorlardı. Çinli’ler, barutu kullanarak havai fişeğe benzeyen küçük füzeler yapmışlardı. Bu fişekler aynen günümüzün modern füzeleri gibi gerilerinden alev fışkırtarak uçuyorlar ve Çinlilerin bayram gecelerini süslüyorlardı. Bu buluş, Araplara daha sonra da Avrupalılara geçmişti. Bu tekniği geliştirecekti işte Wernher von Braun.

O sadece füze icat eden biri değil, aynı zamanda füze için gerekli bütün tesisleride inşaa eden bir mucitti. Sadece füze yakıtını üretmek için kullanılan fabrikanın elektrik santrali bile onun eseriydi ve o güne kadar Almanya’da inşaa edilmiş en büyük santraldi.

nazi elektrik

Böylesine büyük çabaları yükselmesine ve Hitler’in gözüne girmesine neden oldu. Hem de o güne kadar günümüzün parasıyla 30 milyar dolar harcamasına rağmen. Edison vari deneme yanılma yöntemiyle 1942 yazında binlerce roket tasarladı ve denedi. Hep başarısızlık, hepsi başarısızlıktı. Sorun ise yaklaşık 300 km’lik bir mesafeye ulaşacak kadar yakıt taşımasını olanaklı kılan 13 tonluk roketin ses hızından 4 kat daha fazla hızlı uçmasını sağlayacak motoru yapmaktı.

v2

Nihayet 1942’nin sonlarına doğru 13 tonluk v2 ses hızını 4 kere geçerek ve 190 km’lik mesafeye ulaşarak Baltık denizine düşmüştü. Savaşda milyonları öldürecekti belki ama uzayın kapısı aralanmıştı…

Gözleri kan deryasına dönmüş Hitler daha iyisini, daha büyüğünü istemişti..  

Wernher von Braun çok gizli çalışma üstlerinin keşfedilip bombardıman altında tutulduğu anlarda da, en şiddetli operasyonlarla da karşı karşıya kaldığında bile canı pahasına on yıllık emeği olan planlarını korumak için her cabayı yapmıştı. Hatta 3000 parçadan oluşan v2 roketinin arızalarını çözebilmek için arızalanmış bir roket enkazı yere düşerken yakınından onu takip etmişti.

Wernher von Braun

Sonunda tesisler yakılsa da, üstler bombalansa da hareketli rampalar sayesinde yıl 1944’de ilk v2 Londra’yı vurmuştu.

Devamında 1300 füze Hitler Almanya’sı tarafından ateşlendi. Ve 1115’i İngiltereye erişerek 2724 kişinin ölümüne sebep oldu.

İşin en aptalca yanı da v2’lerin üretiminde çalışırken ölenlerin sayısının v2 yüzünden ölenlerin sayısından 20-30 kat daha fazla olmasıydı!

Bu savaş gücüne ve o güne kadar yapılmış en büyük savaş başlıklı balistik v2 füzelerine rağmen Hitler kaybetmiş ve von Braun 2 Mayıs 1945’de ABD’ye teslim olmak zorunda kalmıştı ya da kaçırıldı. ABD’ye götürüldüğü esnada kameraya sırıtıp sigara içen rahat gibi görünmeye çalışan ama rahatsız halleri mi? Ya da bir bilim insanın başarmış mahrur hali mi? Siz karar verin!

Wernher von Braun sigara içiyor

Von Braun, 600 Alman bilim insanı ile aileleri ve yapılmış 100 v2 roketiyle birlikte ABD’ye gönderildi. Bundan sonrası gizemli kalmaya başlıyor. Nazilerin işlediği savaş suçlarından yargılanmaması için yok sayıldı ya da kimliği değiştirilmişti ve uzay araştırmalarının başına getirilmişti.

Satürn V roketini tasarlayıp 1968 ile Aralık 1972 tarihleri arasındaki 4 yıl süresince Ay’a gidilmesini başarmıştı…

satürn 5

3 milyon parcadan oluşan, 363 feet uzunluğunda, kendisini taşıyan paletli aracın insanoğlunun yaptığı en büyük araç ünvanına sahip olduğu devasa roket. s-ic, s-ii ve s-ivb olmak üzere üç kademeden oluşmuştur. Ay’a ilk insanın ayak bastığı Apollo araçlarını taşıyan, insanoğlunun yapmış olduğu en uzun, en ağır ve en güçlü roket olma özelliğini taşıyan roket Von Braun; NEİL ARMSTRONG’U aya taşıdığında nihayet hayalleri gerçek olmuştu…

”Bu bi insan için küçük, insanlık için ise büyük bir adımdı” belki evet ama çok cana mal oldu demedende geçemeyiz maalesef!

Nasa 1969 yılında Von Braun’a üstün hizmet madalyası taktı. V2 savaşı kazanamadı belki ama uzayı fethetti ve insanlık tarihinde yeni bir dönüm noktası oldu.

nasa Wernher von Braun

Apollo uzay programı için tasarlanmış, halen Dünya üzerindeki 110 metre uzunluğuyla en uzun ve 3040 ton ağırlığıyla en ağır fırlatma roketi Satürn V’i tasarlayan von Braun Das Mars Projekt isimli kitabında, Mars’a yolculuk hesaplamaları ile hala geçerliliğini korumaktadır!

Gizli sayılar filmi matematik hesaplamaları anlamak için izlenebilir. film von Braun ile yakın dönemleri anlatıyor ama nedense ismi geçmiyor.

Von Braun; Einstein kadar tanınmasa da, bilinmese de Almanya’nın mühendislik ve bilimsel dehalarından sadece birisiydi. Hitler Almanya’sının her türlü vahşiliğine karşın bilimsel gelişim de ve dehaları da son derece muazzamdı…