Biyografi Hypatia Arşivi Kimya

Bir timsahta ilk kez döllenmesiz üreme gözlendi

Costa Rica’da 16 yıldır izole şekilde yaşayan bir Amerikan timsahının (Crocodylus acutus) 14 yumurta yumurtlaması bilim insanlarını şaşkına çevirdi, zira bu tür bir olay tarihte ilk kez gözlemleniyor. Araştırmacılara bu olayın dinazorların tarihine ve döllenmesiz üremenin evrimine ışık tutabileceğini düşünüyor.

Fakültatif partenogenez adı verilen bu üreme şekli daha önce esaret altındaki kuşlarda, köpek balıklarında, kertenkelelerde ve yılanlarda gözlenmiş olsa da, ilk kez timsahgillerde gözleniyor.

7 Haziran’da Biology Links dergisinde yayınlanan araştırmaya göre timsahtan elde edilen 14 yumurtanın hiçbirinden yavru çıkışı olmamış. Yumurtaları üç ay boyunca inkübatörde tutan araştırmacılar bu sürenin sonunda incelemek amacıyla yumurtaları açmış. Yumurtalardan altı tanesi tamamen boşken, bir yumurtada gelişimi tamamlanmış bir fetüs olduğu tespit edilmiş. Yapılan genetik araştırmalar fetüsün annenin genlerinin neredeyse birebir aynısını taşıdığını ortaya çıkarmış.

Araştırmadan elde edilen bir diğer önemli sonuç daha var. Kuşlardan sonra timsahlarda da fakültatif partenogenez görülmesi, ataları dinazorlar olan bu iki türün ortak bir özelliği daha olduğunu göz önüne seriyor. Kuşlar ve timsahlar, dinazorları ve pterozorları da içeren arkozorlar grubunun günümüzde yaşayan tek temsilcileri.

Partenogenez Nedir?

Partenogenez, döllenmemiş yumurtalarla üremeye verilen isimdir. Partenogenezde diğer eşeysiz üreme türlerinin aksine dişi gamet bir erkek gamet tarafından döllenmeye ihtiyaç duymadan yeni bireyler meydana getirir. Partenogeneze en sık böceklerde rastlansa da kuşlarda, köpek balıklarında, kertenkelelerde ve yılanlarda da gözlenmektedir.

 

Kaynaklar:

https://www.veterinarydaily.com/2023/06/virgin-birth-recorded-in-crocodile-for.html

İlginizi Çekebilir:

Primatlarda mastürbasyon ne zaman ve neden evrimleşti?