Biyoloji Hypatia Arşivi

Tardigradlar – Su Ayıları Nasıl Ölümsüzler?

Bugün yaşayan milyonlarca türe karşılık belki milyarlarcası da yok olmuştur.

Çoğu diğer yaşam formlarıyla günlük rekabetleri çerçevesinde yok olmuş, ama birçoğunun da gezegeni sarsan dev felaketlerle sonu gelmiş. Dünya son 500 milyon yılda yeryüzündeki nesilleri tüketen 5 büyük felaket yaşadı…

Çağlar boyunca, dünyadaki yaşam pek çok kere darbe aldı.

Ama hala ayakta… Yaşamın inatçılığı insanı hayrete düşürüyor değil mi? Yaşamı, olmayacağını düşündüğümüz yerlerde bile buluyoruz. Ve buna bir örnek biliyoruz…

Tardigradlar

İlk defa 1773’te Johann August Ephraim Goeze tarafından keşfedilen tür, su içinde yaşamasına rağmen bacaklara sahip olması nedeniyle su ayısı lakabı almış.

Keşfinden 3 yıl sonra İtalyan biyolog Lazzaro Spallanzani tarafından “yavaş yürüyen” anlamındaki Tardigrat adı verilmiş.

Tardigradlar

150 derece sıcaklıkta da -272 derece soğuklukta da yaşayabilen bu hayvan türü uzayda dahi hayatta kalabiliyor…

Tardigradlar deneysel olarak 20 saat boyunca 0,05 kelvin (-272,95 santigrat derece veya fonksiyonel mutlak sıfır) sıcaklığa tabi tutulmuş, daha sonra ısıtılmış, yeniden sulandırılmış ve aktif hayata döndürülmüştür. 20 ay boyunca –200 santigrat derecede saklandılar ve hayatta kaldılar. Suyun kaynama noktasının çok üzerinde 150 santigrat dereceye maruz bırakıldılar ve yeniden canlandılar. 40.000 kilopaskaldan fazla basınca ve aşırı konsantrasyonda boğucu gazlara (karbon monoksit, karbon dioksit, nitrojen, kükürt dioksit) maruz kalmışlar ve yine de aktif hayata geri dönmüşlerdir. Kriptobiyotik durumda, hayvanlar uzayın yanan ultraviyole radyasyonundan bile kurtuldu.

Tardigratlar 5 toplu yok oluştan da sağ çıktı. 500 milyon yıldır dünyadalar. Yaşamın zor beğenen, titiz olduğunu, ancak fazla sıcak, fazla soğuk, fazla karanlık, fazla tuzlu, asitli veya radyoaktif olmayan yerlerde tutunacağını düşünürdük ve ne yaparsanız yapın su olmadan asla derdik. Ama yanılmışız. Dayanıklı TARDİGRATLAR, bize yaşamın insanlar için kati surette ölüme yol açacak şartlara karşı koyabileceğini gösteriyor…

Almanya’nın Stuttgart Üniversitesi’nden mikrobiyolog Ralph Schill tardigratları “Dinozorların ortaya çıkışına ve yok oluşuna tanıklık etmiş bir canlı türünden bahsediyoruz” şeklinde ifade ediyor.

Tek damla su olmadan 10 yıl yaşayabilen bu canlı, soğuk uzay boşluğunda ve uzayın yoğun radyasyonunda korunmasız halde ilerleyip zarar görmeden dönebiliyor.

Tardigradlar

Onları hiç farketmemişsinizdir… Çünkü yetişkinlerinin boyu 1.5 mm’yi bulurken, en küçükleri 0.1 mm’nin altında. Yani iğne ucu kadar filan… Ama müthiş dayanıklılar!

Dünya üzerinde 800’den fazla nitelikleri tanımlanan su ayısı türü bulunuyor, binlercesinin ise henüz adlandırılmadığı ifade ediliyor…

Ve son olarak; Bilim insanları, olağanüstü çevre koşullarında yaşayabilen bu organizmanın genlerinin, gelecekte yaşam türlerinin radyasyondan ve x ışınlarından korunması için kullanılabileceğini belirtiyor.

BU TARDİGRAT
TARDİGRAT
SICAĞA SOĞUĞA BANA MISIN DEMEZ
UZAYDA BİLE TAKILIR
SUSUZ 10 YIL KALIR
DONDURULDUKTAN 30 YIL SONRA BİLE CANLANIR
Tardigradlar AKILLI
Tardigradlar DAYANIKLI
TARDİGRAT UMUT DOLU
YAŞAMINIZDA TARTİGRAT GİBİ OLUN!