Film Fizik Hypatia Arşivi

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler

Fizik filmleri, manzara ve müziğin, teknik detayın ve felsefi diyaloğun, fütüristik aydınlatmanın ve çok sayıda diğer özel efektlerin birleşik etkisinden dolayı çoğumuzu güçlü bir şekilde etkiler; bunların hepsi derin hisler uyandırır ve hatta hayatlarımıza geri dönmemize yardımcı olur. Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler .
Aşağıdakiler, herkesin hayatı boyunca izlemesi gereken 20 bilim filminden oluşan ve spoiler içermeyen bir listedir. Film meraklıları için: Bu filmlerin genel reytingi, oyuncu kadrosu ve özeti de verilmiştir.
Başlıyoruz…

Kapsül/Primer (IMDb 6.9)

primer
Bu 2004 yapımı film zamanın fiziğine dayanmaktadır. Filmdeki zaman yolculuğu ilkeleri, zamanda ileri veya geri gerçekleşen bir etkileşimi izlemek arasında hiçbir farkın olmadığı Feynman diyagramlarından esinlenmiştir.
Film o kadar akıllara durgunluk veriyor ki Geleceğe Dönüş filmi bir çocuk çizgi filmi gibi görünüyor. Diyalogda anlamlarını Google’da aramamızı sağlayan derin felsefi çıkarımları ve karmaşık teknik terminolojisi var.
Film, aynı zamanda hikayenin kahramanı olan Shane Carruth tarafından yazıldı, yönetildi, üretildi, düzenlendi ve puanlandı. Gerçek hayatta, tam zamanlı bir film yapımcısı olmadan önce daha önce yazılım geliştiricisi olarak çalışmış bir matematik uzmanıdır.

Her Şeyin Teorisi/The Theory of Everything  (IMDb 7.7)

her şeyin teorisi
Bu 2014 yapımı film fizik hakkında daha az ve yaşam hakkında daha fazla şeyi önümüze sürüyor. Eddie Redmayne tarafından neredeyse zahmetsizce oynanan film Profesör Stephen Hawking’e dayanmaktadır. Film bilim, aşk, yaşam ve din gibi birçok temaya sahiptir. Her şeyin güzel bir karışımı…

Hawking (IMDb 7.5)

hawking
The Theory of Everything ile karşılaştırıldığında, bu 2004 yılında yapılan film biraz daha az biliniyor. Bununla birlikte, halefinden daha fazla öze sahiptir. Benedict Cumberbatch’in Profesör Stephen Hawking’i oynadığı filmde daha fazla fizik ve daha az felsefe var.
Film, Hawking’in doktora öğrencisi olarak ilk yıllarının bir parçası olan Durağan Durum ve Büyük Patlama teorileri üzerine tartışmalar içeriyor. Benedict, filmdeki rolüyle ilk BAFTA Ödülü adaylığına layık görüldü.

Sonsuzluk/Infinity (IMDb 6.2)

sonusuzluk
Bu film, Nobel ödüllü fizikçinin erken çocukluğunu, ikinci Dünya Savaşı sırasındaki çalışmalarını ve hayatının aşkı Arline Greenbaum ile olan ilişkisini anlattığı Richard Feynman’ın otobiyografisine dayanmaktadır. Başrollerini Matthew Broderick ve Patricia Arquette’in paylaştığı film, 1996 yılında gösterime girdi.

Kopenhag/Copenhagen (IMDb 7.4)

kopenhag
Bu 2002 yılı yapımı film, iki dahi fizikçi Niels Bohr ve Werner Heisenberg arasındaki kimyaya dayanıyor. Heisenberg, Daniel Craig tarafından Bohr ise Stephen Rea tarafından canlandırılıyor.
Film, İkinci Dünya Savaşı’nın arka planında geçtiği için oldukça ciddi. 90 dakikalık bir çalışma süresi ve ardından fizikçi Michio Kaku’nun bir son sözü geliyor.

Yıldızlararası/Interstellar (IMDb 8.6)

yıldızlararası
Christopher Nolan’ın yönettiği bu 2014 epik bilim kurgu filmi, muhtemelen bilimsel olarak en doğru film. Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Matt Damon’dan oluşan bir yıldız kadrosu var. Filmin yürütücü yapımcılığını Nobel ödüllü teorik fizikçi Kip Thorne üstlendi.
Film, dönen bir kara delikten enerjinin çıkarılabileceği bir araç olan Penrose Mekaniğini doğru şekilde tasvir etti. Michio Kaku, Stephen Hawking ve Neil deGrasse Tyson gibi seçkin bilim adamları tarafından da geniş çapta övgü aldı.

Paralel Evren/Coherence (IMDb 7.2)

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler - paralel evren
Bu, kuantum mekaniğinin birçok dünya yorumuna dayanan bir bilim kurgu gerilim filmi. Çoklu gerçeklik fikrine sahiptir. Filmin başrolünde Emily Baldoni bulunmakta ve film 2013 yılında gösterime girdi.

Einstein ve Eddington (IMDb 7.3)

Einstein ve Eddington - Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler
Bu, Albert Einstein ve Arthur Eddington’ın dostluğuna ve genel görelilik teorisi üzerine çığır açan çalışmalarına dayanan bir İngiliz drama filmi.
Filmde sırasıyla Eddington ve Einstein olarak David Tennant ve Andy Serkis var. Savaş, şiddet, milliyetçilik, hile ve önyargı arka planına karşı gerçeğin peşinde koşan bir hikaye.

Zamanın Ötesinde/Predestination (IMDb 7.5)

predestination
Bu sadece sıradan bir zaman yolculuğu filmi değil: aklınızın uçmasını istiyorsanız, izlemeniz gereken bir film. Filmin tamamı dolambaçlı ve dönüşlerle dolu! Sonu kesinlikle dudak uçuklatıyor. Başrolde ise Ethan Hawke var.

Ciddi Bir Adam/A Serious Man (IMDb 7)

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler - ciddi bir adam
Bu 2009 komedi filmi tamamen Schrödinger’in kedisi konseptine dayanmaktadır. Fikir basit: Bir kutuya bir kedi ve kediyi öldürebilecek bir şey koyarsanız ve onu mühürlerseniz, kutuyu açana kadar kedinin ölü mü canlı mı olduğunu bilemezsiniz, böylece kutu açılıncaya kadar kedi bir anlamda hem ölü hem de diridir.

Mesaj/Contact (IMDb 7.4)

contact carl sagan
Bu film, Carl Sagan’ın yazdığı ödüllü romandan uyarlanmıştır. Bu, dünya dışı yaşamın güçlü kanıtlarını bulan bir radyo astronomunun hikayesidir.
Başrollerde Jodie Foster ve Matthew McConaughey var. Film, uzaylı yaşamının en doğru sinematik çalışması olarak tanımlandı.

2001: Bir Uzay Macerası/2001: A Space Odyssey (IMDb 8.3)

a space odyssey
Bu film 1968’de gösterime girdi, ancak Oscar aldığı zamanın ötesindeki çarpıcı özel efektleri nedeniyle Yıldızlararası ile eşit sayılır. Filmin ana teması, zekanın yapay evrimiydi: alet yapan atalardan geleceğin duyarlı makinelere…

Yerçekimi/Gravity (IMDb 7.7)

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmle - gravity
Bu film yedi akademi ödülünün sahibidir; başrollerini Sandra Bullock ve George Clooney paylaşıyor. Uzay Mekiği’nin yörüngesinin ortasında yok edildikten sonra uzayda mahsur kalan ve Dünya’ya geri dönmeye çalışan astronotların hikayesidir.

Flatland: The Movie (IMDb 6.9)

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler - flatland
Flatland, birçok boyutta bir romantizmdir. Martin Sheen, Kristen Bell ve Tony Hale’in seslendirdiği bir animasyon filmidir. Edwin Abbott’un 1884 tarihli romanından uyarlanan; bilim, matematik ve felsefenin birleşimidir.

Ekim Düşü/October Sky (IMDb 7.8)

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler - ekim düşü
1999’da Jake Gyllenhaal ve Laura Dern’in başrollerini paylaştığı bu film, kömür madencisi bir babanın isteklerine karşı çıkarak NASA mühendisi olmak isteyen oğlu hakkında bir film. Hikayenin gerçek olaylara dayanması heyecan verici. Film, özellikle genç zihinler için son derece motive edici.

Geleceğe Dönüş/Back To The Future (IMDb 8.5)

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler - geleceğe dönüş
Bu muhtemelen tüm zamanların en iyi bilim kurgu komedisidir. Tema, zaman yolculuğu ve büyükbaba paradoksu gibi tuhaf etkilerdir. Film 1985’te gösterime girdi, başrolde Michael J. Fox var ve En İyi Bilim Kurgu Filmi dalında Satürn Ödülü kazandı.

Marslı/The Martian (IMDb 8)

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler - marslı
Film, ekip üyeleri onu ölü olarak kabul ettikten sonra Mars’ta mahsur kalan astronotun hikayesini konu alır. Astronot Dünya’ya yaşadığına dair sinyal vermenin bir yolunu bulmak için yaratıcılığına güvenmelidir. Matt Damon ve Jessica Chastain’in başrol oynadığı bu film, bilimsel olarak en doğru filmlerden biri.

Marie Curie: Göründüğünden Fazlası/Marie Curie: More Than Meets The Eye (IMDb 7.5)

Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler - marie curie
Bu, radyum ve polonyumu keşfi ve kanser tedavisine yaptığı katkılarla hatırlanan Marie Curie’nin hayatı üzerine bir film. Film, Kate Trotter’ın Marie Curie olarak oynadığı dünya savaşı fonunda geçiyor.

Parçacık Ateşi/Particle Fever (IMDb 7.4)

parçacık - Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler
Bu 100 dakikalık film, CERN’deki büyük hadron çarpıştırıcısının ve onun 2012’de Higgs Boson parçacığını keşfetmesinin hikayesidir. Parçacık ateşi o kadar iyi yapılmış ki, tadını çıkarmak için fizik öğrencisi olmanıza gerek kalmıyor.

Apollo 13 (IMDb 7.6)

apollo 13
1995 yılında Tom Hanks’in Apollo 13 Komutanı Jim Lovell olarak oynadığı film. Gerçek hikayeye dayalıdır; dokuz akademi ödülüne aday gösterildi; teknik olarak en doğru film çünkü NASA mühendisleri tarafından yürütüldü ve oyuncular fizikte hızlandırılmış bir kurs aldı.
Her Fizik Meraklısının İzlemesi Gereken Filmler !