Elektronik-Bilgisayar Hypatia Arşivi

NFT Nedir?

NFT Nedir?

İnternette NFT (Non-Fungible-Token) sözlerini sizlerde görmüş olabilirsiniz bu aralar, peki tam olarak NFT-(Takası mümkün olmayan jeton) denilen bu sözcük ne demek?

NFT-Takası mümkün olmayan jeton anlamına gelmektedir. Tanımdaki “Takası mümkün olmayan” kısmının anlamı eşsiz ve yerine başka bir şey konulamayacağı anlamındadır. “Jeton” sözcüğü ise bu ürünün dijital olduğu ve blok zinciri teknolojisi ile tıpkı kripto para gibi korunduğu anlamındadır.

NFT Nedir? 

NFT Nedir? 

NFTs, dijital sanat eserlerinin satılmasında son derece mantıklı bir uygulamadır. Dijital bir görüntü, tıpkı gerçek bir tablonun satıldığı gibi,  orijinalini elinde tutarak NFT olarak satılabilir ve sanatçı tıpkı orijinalini satmış gibi NFT olarak her satıldığında kâr sağlar. Tabi ki herkesin bir kopyaya sahip olabileceği gerçeği nedeniyle NFT yapmak zihinlerde soru işareti yaratmaktadır.

Yine de NFT türü satışlar geleceği olan bir uygulama olabilir. Dijital pazarlama için kullanıldı, bir viski şirketi açık artırma ile pahalı bir fıçı İskoçya viskisini bu şekilde sattı. Dijital değerler elde edilebilecek şekilde internet oyunlarında NFT formunda ve daha sonra bu gelirleri başka şeyler almak üzere nakde dönüştürülebilecek şekilde uygulandı.

Belki de gelecekte NFT leri senetlerin dijital sertifikaları olarak bir evin veya arsanın sahipliğini gösterecek şekilde ve yeni bir tür kripto para türü olarak kullanabiliriz.

NFT’ler fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir. Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, NFT’nin alıcısı ile sınırlı değildir. Bu dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT’ler, sahibine telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtı sağlamak için blok zincirlerinde izlenir.

2021 yılında, NFT kullanımına olan ilgi artmıştır. Ethereum, Flow ve Tezos gibi blok zincirlerinin, NFT’leri destekleme konusunda kendi standartları vardır, ancak her biri, temsil edilen dijital öğenin özgün bir şekilde benzersiz olmasını sağlamak için çalışır. NFT’ler artık sanat, müzik, spor ve diğer popüler eğlencelerdeki dijital varlıkları metalaştırmak için kullanılıyor. Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır; ancak, diğer blok zincirleri kendi NFT sürümlerini uygulayabilir.

NFT’nin piyasa değeri 2020’de üç katına çıkarak 250 milyon doları aştı. NFT işlemlerinin artması, çevresel eleştirilerin artmasına neden oldu. Esas olarak NFT’ler için kullanılan tür olan emek ispatı blok zincirleriyle ilişkili hesaplama ağırlıklı süreçler, küresel ısınmaya katkıda bulunan yüksek enerji girdileri gerektirir. Bu blok zincirlerini sürdürmek için gereken enerjinin ürettiği karbon emisyonları, NFT pazarındaki bazılarını karbon ayak izlerini yeniden düşünmeye zorladı.

Sanat eserlerinin NFT’leri, imzalı eşyalara benzer. Bir NFT’nin benzersiz kimliği ve mülkiyeti, blok zinciri defteriyle doğrulanabilir. NFT’ler, bir kriptografik karma işlevi aracılığıyla işlenen meta verilere sahiptir.

Dijital sanat

Dijital sanat, NFT’lerin benzersiz imzasını ve sahipliğini güvence altına alan blok zinciri teknolojisinin yeteneği nedeniyle NFT’ler için erken bir kullanım örneğiydi. Beeple olarak da bilinen sanatçı Mike Winkelmann’ın “Everydays – The First 5000 Days” adlı dijital sanat eseri 2021’de 69,3 milyon ABD dolarına satıldı. Satın alma, Jeff Koons ve David Hockney’den sonra yaşayan bir sanatçı için elde edilen üçüncü en yüksek açık artırma fiyatı ile sonuçlandı. Bir Donald J. Trump figürünün önünden geçen hareketli yayaları gösteren 10 saniyelik bir videodan oluşan “Crossroad” adlı başka bir Beeple parçası, dijital sanat için çevrimiçi bir kripto para piyasası olan Nifty Gateway’de 6,6 milyon ABD dolarına satıldı.

Figma CEO’su Dylan Field, Şubat 2021’de isimsiz bir yatırımcıya 7,5 milyon ABD doları karşılığında “CryptoPunk #7804” adlı bir dijital avatarın yanı sıra 1,5 milyon ABD doları karşılığında ikinci bir avatar “Ape, Fedora #6965” sattı.

Sanatçı Krista Kim tarafından yaratılan “Mars House” adlı bir evin 3D olarak oluşturulmuş bir modeli, NFT pazarında 500.000 ABD dolarının üzerinde bir dijital gayrimenkul parçası olarak satıldı.

2021’de, Fyre Media logosunun dijital bir portresi, rapçi Ja Rule tarafından, dijital sanat için bir pazar yeri olan NFT girişimi “Flipkick” aracılığıyla 122.000 ABD doları tutarında bir açık artırmada satıldı.

Sanatçı Trevor Andrew tarafından yaratılan “Gucci Ghost” adlı sanat eseri, Şubat 2021’de NFT pazarında 3.600 ABD Doları karşılığında titreyen bir hayalet-GIF’i şeklinde NFT olarak satıldı.

Aralık 2020’de, bir dizi dikey yükselen odanın içindeki mevsimleri tasvir eden bir NFT resmi 22.938 ABD dolarına satıldı. Sanat eseri, sanatçı Blake Kathryn tarafından yaratıldı.

Koleksiyonluklar

NFT’ler, koleksiyonları kart koleksiyonlarına benzer bir şekilde dijital formatta temsil edebilir. Şubat 2021’de, NBA Top Shot platformundaki bir LeBron James smaç NFT kartı 208.000 dolara satıldı.

LeBron James smaç NFT

LeBron James smaç NFT

Oyunlar

NFT’ler ayrıca oyun geliştiricisi yerine kullanıcı tarafından kontrol edilen dijital arazi parçaları gibi oyun içi varlıkları temsil etmek için de kullanılabilir. NFT’ler, varlıkların oyun geliştiricisinin izni olmadan üçüncü taraf pazarlarda alınıp satılmasına izin verir. Axie Infinity, Şubat 2021’de tek bir satışta dijital arazi tapuları için 1,5 milyon dolarlık bir satış kaydetti.

Müzik

Müzisyenler, NFT’leri kullanarak blok zincirleri üzerinde çalışmalarını belirtebilirler. 3 Mart 2021’de rock grubu Kings of Leon, ilk albümü bir NFT olarak yayınlamayı planladığını duyurdu. NFT, yaklaşık dörtte biri hayır kurumlarına bağışlanan 2 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi. Aynı ayın ilerleyen saatlerinde, Amerikalı rapçi Lil Pump, özel bir NFT koleksiyonunu yayınlamak için NFT platformu Sweet ile bir ortaklık yaptı.

Lil Pump

Lil Pump NFT

Film

Film endüstrisi, kısmen, genellikle boyut olarak çok büyük olan dijital filmleri daha küçük dosya boyutları için tasarlanmış blok zinciri teknolojisinde depolamanın teknik zorlukları nedeniyle, NFT’lerdeki patlamaya daha yavaş tepki verdi. 13 Mart 2021’de Adam Benzine’nin Oscar adayı belgeseli Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah, Rarible platformu aracılığıyla bir NFT olarak basılan ve açık artırmaya çıkarılan ilk sinema filmi, belgesel ve Akademi Ödülü adayı film oldu.

Bunu film yapımcıları, stüdyolar ve ajanslardan birkaç başka geçici ve deneysel yayınlar izledi ve Legendary Entertainment, filmin en çok izlendiği aynı günde özel bir Godzilla vs. Kong NFT koleksiyonunu yayınlayacağını duyurdu; yönetmen Kevin Smith, Nisan 2021’de yakında çıkacak olan korku filmi Killroy Was Here’ın NFT olarak yayınlanacağını ve UTA ve Endeavor gibi yetenek ajanslarının NFT ile ilgili girişimlerini duyurduğunu açıkladı.

 Godzilla vs. Kong NFT

 Godzilla vs. Kong NFT

Spor

Sporcular NFT patlamasından çeşitli şekillerde yararlanabildiler. Eylül 2019’da NBA oyuncusu Spencer Dinwiddie, sözleşmesini başkalarının yatırım yapabilmesi için tokenize etti. Buna ek olarak, blok zinciri tabanlı bir şirket olan Dapper Labs, dijital vurgu klipleri için bir pazar yeri olan “N.B.A Top Shot”-u oluşturmak için NBA ile işbirliği yaptı.

Mart 2021’de profesyonel tenisçi Oleksandra Oliynykova, potansiyel alıcılara sağ kolunun bir kısmının ömür boyu haklarını bir NFT ile sundu.

Oleksandra Oliynykova NFT

Oleksandra Oliynykova NFT

Moda

2019’da Nike, blok zinciri teknolojisinin kriptografik olarak güvenli dijital varlıkları NTF’ler şeklinde “Cryptokicks” adı altında bir çift spor ayakkabı gibi fiziksel ürünlere eklenmesine izin veren bir patent aldı.

Cryptokicks NFT

Cryptokicks NFT

NFT yakın geleceğimizi çokça işgal etçeğe benziyor. Yeni teknolojiyi iyi öğrenmeliyiz!

Konuyla Alakalı: Blockchain Teknolojisi Nedir?