Astronomi Elektronik-Bilgisayar Hypatia Arşivi

James Webb Teleskobu Ne Görecek?

James Webb Teleskobu Ne Görecek?

James Webb Teleskobu Ne Görecek?

Yaklaşık 1 ay evvel 25 Aralık 2021 tarihinde NASA, eskiyen Hubble Uzay Teleskobu yerine 10 Milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu’nu derin uzaya gönderdi.

Hubble uzay teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzay teleskoplarında yeni bir çağa giriyoruz aslında, merakla beklenen James Webb’den gelecek ilk görüntüler oyunun kurallarını değiştireceğe benziyor. Yani James Webb Teleskobu büyük bir sıçramanın eşiğinde…

James webb ilk fotoğraf

James Webb Uzay Teleskobu Kendi Selfie’sini çekti.

Genellikle yıllardır fırlatılmasının ötelenmesi ve artan büyük maliyetinin dalgalanmalarıyla sabırsızlıkla onu bekledik. Acaba başarabilecekler miydi? Şu an ise gönderildi ama kendi başına operasyonlarını yerine getirebilecek mi sorusundayız?

10 yılın üzerinde ertelenme ile projenin maaliyeti tam anlamıyla 10 milyar doları aştı…

Birçok bilim insanı, politikacılar ve akademisyenlerin bu projenin maliyetinin artık katlanamaz hale geldiğini ve endişe duyduklarını dile getirmelerine rağmen sonunda kendi yolunu buldu. Aslında Webb’in tasarımı, evrenimizin, galaksilerin, harika fotoğraflarını çekmesiyle ünlü 31 yaşındaki Hubble uzay teleskobundan ilhamını aldı. Webb onun bıraktığı mirası yukarı taşımaya çalışacak…

Şimdiye kadar ki hiçbir teleskop Webb ile kıyaslanamaz bile…

Ekvator yakınındaki Fransız Guyanası’ndan fırlatılan Webb teleskobu Abd, Avrupa, Kanada gibi uzay ajanslarının ve dünyanın dört bir yanından yüzlerce akademisyenin ortak bir projesidir. Webb’in uzaya gönderildiğini gören bizler, insan yaratıcılığının tüm gücünü ve onu uzaya taşıyacak tüm yöntemleri merakla izledik…

Şimdiye kadar uzaya fırlatılan en büyük ve en güçlü teleskop. Dünyadan 1.5 milyon km uzakta, evrenin en uzak noktalarını görebileceği uzak bir noktaya gitti.

Konuyla Alakalı: Lagrange L2 Noktası Kalabalıklaşıyor Mu?
Konuyla Alakalı: Lagrange Noktası nedir?

James Webb teleskobunun yapabileceği bilimsel buluşlar ve bize gönderebileceği fotoğrafları etkiyecek birkaç önemli farklılığı var. 6.5 metre genişliğinde ve altınla kaplanmış bir birincil aynası var, bu da onu Hubble’ın aynasından çok daha büyük yapıyor. Sonuç olarak, Webb önemli ölçüde daha fazla ışık yakalayabilecek ve çok daha uzak galaksileri görebilecek. Devasa çapı, mevcut teleskop aynaları neslinin neredeyse yedi katı toplama alanı sunacak.

Webb, Hubble’ın kamerasından çok daha geniş bir görüş alanına ve kızılötesi Spitzer Uzay Teleskobu’ndan çok daha iyi uzaysal çözünürlüğe sahip olacak…

Hubble ve James Webb karşılaştırması

Hubble ve James Webb karşılaştırması

Işığın uzayda seyahat etmesi zaman alır ve Webb, evren var olduğundan beri seyahat eden ışığı yakalayabilecek. Galaksileri; bigbang’den birkaç yüz milyon yıl sonra göründükleri gibi görecek. Teleskop bunu yapabilir, çünkü insanlara görünmeyen yakın-orta-kızılötesi sptektrumdaki ışığı gözlemlemek için tasarlanmıştır. Hubble teleskobu ise insan gözünün görebileceği optik ışığa odaklanır.

Kızılötesi aracılığıyla bakmanın iki faydası var:

Birincisi Webb’in çok daha uzak ve eski nesneleri gözlemleyebilmesidir. En erken ve galaksileri görecek. Diğer bir faydası ise Webb’in toz bulutlarının ötesini görebilmesidir. Bu küçük bulut parçaları, görünür ışığın geçmesini engeller. Burada bulutlu bir gecede yıldızları göremediğimiz gibi, gözlerimizle de onların içlerini göremeyiz. Hubble uzay Teleskobu’da göremez.

Bununla birlikte, kızılötesi ışık daha az etkilendiğinden, bilim insanları James Webb Teleskobu ile bu toz bulutlarına nüfuz edebilecek ve sadece arkalarında ne olduğunu görmek için değil, aynı zamanda yıldızların ve gezegenlerin oluşumuna şahitlik edebilecekler.

Yani Webb Teleskobu, bilim insanlarının diğer yıldız sistemlerindeki Dünya büyüklüğündeki gezegenlerde yaşam belirtileri aramalarına da yardımcı olacak ve bu gezegenlerin atmosferlerinden geçen küçük miktarda yıldız ışığını incelemelerine izin verecek.

Exoplanet bilim insanları, bu dünyaların atmosferini incelemek için Webb’i kullanacaklar.

Atmosferlerindeki bazı maddeler Webb tarafından belirlenebilir. Bu teleskobu kullanarak su, karbon monoksit, karbon dioksit ve metan tespit edilebilir. Bunlar kendi başlarına kesin yaşam belirtileri olmasa da, metan ve karbondioksitin üretilmesine ne sebep oldu gibi merak uyandıran soruları gündeme getiriyorlar.

Hayatın var olması mümkün mü? Hepimiz başka bir gezegen bulmak istiyoruz, değil mi? Yalnız mıyız?

Yüzyıllardır kendimize bu soruları soruyoruz ve James Webb Teleskobu ile ilk kez belkide tarihte bu sorulara cevap bulma şansımız oluşacak.

Her şey planlandığı gibi giderse, bu tür gözlemler birkaç ay veya yıl içinde yapılabilir. Dünya’nın dört bir yanındaki gökbilimciler ve meraklılar için geri sayım başladı…

Kaynaklar: