Biyoloji Coğrafya Hypatia Arşivi

Yapraklar Neden Sonbaharda Renk Değiştirir?

Yapraklar Neden Sonbaharda Renk Değiştirir?

Yapraklar Neden Sonbaharda Renk Değiştirir?

Canlı tonlardaki sonbahar yaprakları mevsimin güzel bir parçasıdır, ancak bu yapraklar aynı zamanda ağaçları canlı tutmanın da hayati bir parçasıdır.

Sonbaharda renk değiştiren yaprakları olan ağaçlar yaprak döken ağaçlardır. (Kışın fotosentez sürecini sürdürmek için yeşil kalan iğneli herdem yeşil ağaçlar iğne yapraklıdır.)

Yaprak döken ağaçların genellikle geniş, geniş yaprakları vardır.

Yılın çoğunda, bu yapraklar fotosentez sırasında güneş ışığından gelen enerjiyi emmek için kullandıkları klorofil nedeniyle yeşildir. Yapraklar, ağacı beslemek için enerjiyi şekere dönüştürür.

Mevsim değiştikçe sıcaklıklar düşer ve günler kısalır. Ağaçlar daha az doğrudan güneş ışığı alır ve yapraklardaki klorofil parçalanır.

Klorofil eksikliği, yapraklarda zaten bulunan ancak sıcak aylarda maskelenen sarı ve turuncu pigmentleri ortaya çıkarır. Daha koyu kırmızı yapraklar kimyasal bir değişimin sonucudur: Yapraklarda sıkışabilen şekerler, büyüme mevsiminde yaprağın parçası olmayan yeni pigmentler (antosiyaninler olarak adlandırılır) üretir. Meşe ve kızılcık gibi bazı ağaçların kırmızı yapraklar üretmesi muhtemeldir.

Sonbaharda renkleri değişen yapraklar

Yapraklar Neden Sonbaharda Renk Değiştirir?

Yaprakların ne sürede düştüğü, dünyadaki konuma göre değişir. En iyi renkler hava kuru, güneşli ve serin olduğunda üretilir. Bulutlu, nemli veya sıcak olan yerlerde aynı derecede renk değişimi görülmez.

Sonra, elbette, yapraklar düşer. Ağaçlar, hava değiştikçe yapraklar ve dalları arasında koruyucu bir mühür oluşturmaya başlar. Yapraklardan mümkün olduğu kadar çok besin alırlar, ancak yapraklar kışı yaşayamaz ve kalırsa ağaçları hasara karşı savunmasız hale getirir. Yapraklar dallardaki sıvıdan kesildiğinde ayrılarak yere düşer.

Sonbaharda ağaçların yaprak dökmesi, sonbahara kadar yeterli besini depolayan ağacın bir nevi kış uykusuna yatması olarak da tanımlanabilir. Eğer ağaçlar sonbaharda yaprak dökmesiyle, ince yapılı ağaçlar kış soğuğundan kolay etkilenip donabilir ve dallarındaki hücreler aşırı soğuktan ölebilirlerdi.

Konuyla Alakalı: Orman Yangınları Bilimi ve Çözümler

Kaynak: Smithsonian