Astronomi Hypatia Arşivi

Yuri Gagarin (12 Nisan 1961)

Yuri Gagarin 9 Mart 1934’te Moskova, Rusya yakınlarında doğdu. Ve bir marangozun oğluydu.

Yuri, 1955’te Sovyet Hava Kuvvetlerine katıldı ve 1959’da kozmonot olmak için eğitim aldı. 1960 yılında, Gagarin, Vostok 1 programı için 19 diğer adayla birlikte seçildi. Sonunda program iki olası adaya indirildi. Gagarin ve Gherman Titov, eğitimlerinde mükemmel performans gösterdi ama Vostok kokpiti için Yuri Garagin seçildi.

Yuri Gagarin  1955

Mükemmel hafıza becerileri, hızlı tepkiler ve matematiksel becerileri vardı.

12 Nisan 1961 sabahı 27 yaşında, kozmonot Yuri Gagarin’in uzay giysisine girmesine yardım edildi ve fırlatma rampasına doğru ilerledi. Vostok uzay aracına tırmandı. Yeryüzüne dönüp dönmeyeceğini merak ediyordu ama sakindi.

Yuri Gagarin

Moskova saatiyle 09:07’de motorlar ateşlenirken Gagarin “Hadi gidelim!” Dedi.

Roketler uzaya fırladı ve on dakika içinde Vostok uzay aracı fırlatma roketinden ayrıldı. Gagarin uzaydaydı. Atlantik Okyanusu’nu, ardından Pasifik Okyanusu’nu geçti ve uzay aracı Afrika’nın üzerinden geçerken, Dünya atmosferine yeniden girmeye hazırlandı.

108 dakika boyunca dünyanın yörüngesinde dolaşmıştı.

Artık her şey yolunda derken arızalar baş göstermeye başladı. Servis modülüne giden iniş modülü düzgün şekilde ayrılamadı. Gagarin’i şiddetle salladığı için neredeyse felakete neden oluyordu. Taki Sonunda ayrılana kadar.

Yuri Gagarin  cccp

Dünya atmosferine yeniden girdiğinde, yerçekiminin sekiz katına kadar kuvvetler yaşadı. Ama bilinçli kaldı. Vostok uzay aracının iniş sırasında yeniden girişini yavaşlatacak motoru olmadığı için Gagarin’in dışarı fırlatması ve Dünya’ya paraşütle atlaması gerekiyordu.

Volga nehri yakınına güvenli bir şekilde indi.

Yuri Gagarin, Sovyetler Birliği’nin ulusal kahramanı oldu. Dünya çapında bir ün kazandı. Bundan 60 yıl önce uzaya çıkan ilk insandı o!

Yuri Gagarin

Ama maalesef bu büyük görevinin ardından gecen kısa yıllarda, askeri eğitim uçuşunda ki bir kaza sırasında:

27 Mart 1968’de öldü, O sadece 34 yaşındaydı.