Astronomi Biyografi Hypatia Arşivi

Tycho Brahe – Garip Bir Astronom

Eğlencenli, tuhaf ama aynı zamanda bir dâhi olan bir astronomdan bahsedelim… Tycho Brahe… Bu hikaye Tycho Brahe, evcil bir geyiği ve psişik bir soytarıyı ve aynı zamanda çok fazla alkol içeriyor! Enteresanlık başlıyor.. 

Tycho Brahe

Tychokonumu hakkında kesin ölçümler yaptığı bir yıldızın süpernovaya dönüştüğünü tanımlayan ilk astronomdu. Bu, Ay’ın ardındaki her şeyin ebediyen değişmez olduğunu söyleyen Aristoteles’i bile yerle bir etmişti. Ölçümleri çağdaşlarının hepsinden çok daha kesindi, ki bu daha da takdire şayan. Ve 16. yüzyılda teleskobun var olmadığını düşündüğümüzde mükemmel matematik hesapları gerçekten harikaydı! Teleskop icat edilmeden önce yüzlerce yıldız kataloglayan, ve gezegensel hareketi doğru tahmin eden ilginç bir yaşam öyküsü…

Tycho Brahe - astronomi

Onun ilginç hikayesi daha çocukken başlıyor! Tycho, 2 yaşındayken Danimarka’da ailesiyle değil amcasıyla yaşayan 12 çocuktan sadece biriydi. Amcası Jorgen’in onu kardeşinden kaçırdığı söylenir -ki soylu ailesinin de çok umrunda olmamış bu durum aslında.

hukuk

15 yaşına geldiğinde, Tycho hukuk okumak için gönderildi. Astronomi tutkusu olduğu için gezegenleri gözlemlediği ve Kopernik tablolarında hataları bulduğu yer olan Leipzig Üniversitesi’ne kaydoldu. Amcasının memur olma isteğinden vazgeçerek yaptı hem de bunu. Bu, astronomi tutkusunu sürdürmesi için ona büyük ilham verdi. Sürekli içti ve yıldızları seyretti… Birayı çok sevdiğini söylemiş miydik?

Tycho Brahe - bira

Bu süre zarfında Danimarka İsveç ile savaş halindeydi ve amcası ulusal bir kahraman oldu. Ve amcası sarhoş olan kralı kurtarmak için nehre atladığında kaptığı zatürreden öldü. Bu noktada Tycho, amcası Jorgen’in servetini ve arazisini miras aldı. Ve zaten soylu olan ailesinin mirası da buna eklenince baya baya zengin oluyor kendisi…

Yani neredeyse Danimarka’daki tüm paranın %1’ine sahipti. Ve tabii ki, herhangi bir aklı başında bilim insanının yapacağı gibi, bu parayı araştırma ve alkol için kullandı. 

 kavga

Tycho Brahe ilginçliklerine yenisini eklediği 20 yaşındayken Almanya’da bir davete katıldı. Belli ki sarhoş olmuş ve kuzeniyle kavga etmişti. Hem de hepimizin yaşadığı matematiksel bir formül üzerine tipik bir sarhoş kavgasıydı bu. Bu yüzden Tycho Brahe doğru cevabı Google’da aramaya karar verdi. Ama daha maalesef hem Google icat edilmemişti hem de internet olmadığı için bu çözüm başarısız oldu, bu yüzden o zaman tek alternatifi seçtiler. Karanlıkta bir düello! Tycho düelloya sarhoş geldi ve kavga sırasında burnunu kaybetti. O andan itibaren, yüzüne macunla yapıştıracağı sözde altından ya da gümüşten yapılmış sahte bir burun takmıştı. Bu yüzden ona gümüş burunda dendiği olmuştur…

Neyse ki, astronomi çalışmalarına devam etmek için Tycho’nun burnuna ihtiyacı yoktu. Gece gökyüzünü incelemeye ve yıldızların açılarını ölçmek için bina büyüklüğünde bir çeyrek daire de dahil olmak üzere her türlü aracı yaratmaya devam etti. Aylar süren dikkatli gözlemlerden sonra Tycho, Cassiopeia takımyıldızında yeni bir yıldız keşfetti. 

rock star - Tycho Brahe

Bu keşfin yayınlanması O’na Avrupa çapında rock yıldızı statüsü ve bilimsel pozisyon teklifleri verdi. Tycho, çalışmalarına devam etmek için Basel’e taşınmak istedi, ancak kral bunu duyduğunda böyle büyük bir bilim insanını kaybetmek istemedi ve Tycho’ya ven adasını teklif etti. Ayrıca kendi gözlemevinin inşası için para ödedi. 

O zamana kadar Ven Adası’nda, yaklaşık 50 çiftçi aile yaşıyordu. Tycho geldiğinde kendini mutlak bir yönetici yaptı, tüm kararları kimseye danışmadan verdi. Ve sakinleri yeni kalesini inşa etmek için ücretsiz çalıştırdı. Kendi yazıları için kağıt fabrikası bile inşa ettirmiş. Hatta çiftçileri orada sürekli çalıştırmıştı.

Tycho’nun, Ven’deki zamanı neredeyse günlük partiler ve aşırı bira ile geçerdi. 20 yıl boyunca böyle devam etti. Hesaplamalarından ve gözlemlerinden de asla geri durmazdı. Gelecekten haberler verdiğini düşündüğü bir soytarıyı bile yanına almıştı. Yalnız gelecekten haber versin vermesin alkol aldıkça ona ve misafirlere hakaret etmekten hoşlanırdı. Soytarının masa altından yemek yemesi bile buna dahildi… 

 geyik

Ayrıca kalesinde evcil bir geyiği bile vardı. Tycho içmekten çok zevk aldığı için, geyikle beraber içmeyi bile denedi. Sürekli alkol al soytarıyla uğraş ve geyiğe içir… 

Bir keresinde asil bir arkadaşı, geyiği bir parti için kalesine göndermesini istedi ve geyik Tycho olmadan geldi. Bira içti ve çok sarhoş oldu. Merdivenlerden inmeye çalıştığında düşerek maalesef öldü…

Kral da öldü bu arada ve bu, Tycho’nun Ven cennetinin sonu anlamına geliyordu. Yeni çocuk kral, Tycho’dan nefret eden danışmanları sayesinde ona karşıydı. Ayrıca Tycho’nun kralın annesiyle ilişkisi olduğu yönündeki söylentilerden pek de memnun değildi. 

Sürgüne gitti ve Bohemya Kralı’nın daveti üzerine Prag’a geldi. Orada Johannes Kepler, Tycho’nun asistanı oldu. Kepler daha sonra 17. yüzyılın en önemli bilim insanlarından biri haline gelmişti biliyorsunuz.
TychoKoperniğin çalışmalarının yanlış olduğunu kanıtlamaya çalıştığı Prag’da son dört yılını geçirdi. Ay’ın Dünya etrafında döndüğünü ve gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü düşünmekte haklıydı. Ancak, Güneş’in Dünya’nın etrafında döndüğünü de düşünüyordu. 

astronomi

Tycho tüm hayatı boyunca astroloji ve simyaya odaklandı. Her hastalığı iyileştirecek bir ilaç keşfetmek istedi. Ve gelecekteki tahminlerde bulunmak için astrolojiyi astronomiyle karıştırdı. Örneğin, Korkunç İvan’ın 1583’te öleceğini tahmin etti. Ama tahmininden bir yıl sonra öldü. 

1601′e gelindiğinde bir ziyafete katıldı. Tahmin edebileceğiniz gibi, çok içmeye başladı ve tuvalete gitmesi gerekiyordu. Ancak, masayı ev sahibinden önce terk etmenin görgü kurallarına aykırı olduğu için gitmeyi reddetti. Bu mesane patlamasıyla sonuçlandı ve 11 gün sonra öldü. Son günlerinde, gelmek üzere olanı hissederek, Tycho kendi mezarına şunları yazdırmıştı:

Tycho Brahe mezarı

“Bir bilge gibi yaşadı ve bir aptal gibi öldü.” 

Ama mezarı ölümünden 400 yıl sonra 2010da tekrar açılıp incelendi. Vücudunda yüksek toksik civa tespit edildi. Belki mesane patlamasına karşı bir tedavi ilacı olarak kullanmıştı. Belki simya deneylerinde kullandığı içindi. Yoksa Kepler’le sürekli didiştiği için kepler onu öldürmüş müydü?…

Tycho Brahe Videomuz Aşağıdadır!