Astronomi Hypatia Arşivi

Starshot Projesi Nedir?

Starshot Projesi : Hawking, One World Observatory’de verdiği konferansta, “Şu an karşımıza çıkan sınır, biz ve yıldızlar arasındaki büyük boşluktur. Fakat artık bu sınırın ötesine geçebiliriz. Işık demetleri, ışık partikülleri ve şimdiye kadar yapılan en küçük uzay aracı ile yakın zamanda Alfa Centauri’ye bir yolculuk düzenleyebiliriz. Bugün, kozmosta bir dahaki büyük sıçrayış için uğraşıyoruz. Çünkü bizler insanız, uçmak doğamızda var.” ifadelerini kullanmıştı.

hawking

Proje bizi öyle heyecanlandırıyor ki… Yakın gelecekte başka bir yıldız sistemine çok kısa bir sürede ulaşmamız anlamı taşıyor. Nano Craft adı verilen uzay araçları kullanılan projede nano craft, iki temel parçadan oluşuyor: starchip ve lightsail.

Starshot Projesi Nedir?

Patates cipsi veya tuzlu kraker boyunda , (yön-yönelim tayin sistemi), elektrik üretmek için güneş panelleri, manyetik alan ölçerleri (pusula) ve hatta bilgisayarları var.

Starshot Projesi

Bir kenarı 3,4 cm olan kare şekilli çiplerin yüzey alanı 12 santimetrekare ve bu süper hafif sondalar sadece dört adet kağıt 5 lira ağırlığında. Nano craft, ışık hızının yüzde 20’sine ulaşabilecek. Bu hız, otobanda ilerleyen arabadan milyon kez, şu sıralar derin uzayın sınırına dayanmış Voyager uydusundan 1000 kat daha yüksek. Yaklaşık 4 ışık yılı uzaktaki en yakın komşu yıldız olan Alfa Centauri’ye insan ömrünün yeteceği makul zaman aralığında ulaşabilecek.

Projeye göre, Starshot gemisinin çok ince tasarlanmış uzay yelkenlerinde pul büyüklüğünde bir çip bulunacak. Bu ikili, fırlatılışta ana gemide bulunacak ve sonra da Dünya’nın yüksek bir yerinde konumlanmış bir tesisten gelen lazer ışınları ile uzaya doğru yola çıkacaklar. Milner, böyle bir geminin ışık hızının yüzde 20’sine kadar hızlanabileceğini söylüyor. Bu hız, 4.37 ışık yılı uzaklıktaki Alfa Centauri sistemini aradan çıkartmaya yetecek, hem de fırlatılıştan sadece 20 yıl sonra. Hatırlatalım ki, bildiğimiz klasik uzay gemileri ile bu süre yaklaşık 30.000 yıla denk gelirdi.

Kibrit kutusu kadar bir uzay aracı düşünün üzerinde iletişim için bilgisayar işlevi gören bir çip ve yelkenli gemiyi andıracak gibi yelkenler.. Bu yelkenler ise dünyada konumlanmış lazer ışınlarla itilecek ve sürekli hızlanması sağlanacak, yapılan hesaplamalar ışık hızının beşte biri hızına kadar çıkacağını öngörüyor

Alfa Centauri 4.37 ışık yılı veya 40.2 trilyon kilometre uzaklıkta bulunan bir yıldız sistemi. Yani şu an kullandığımız uzay araçlarıyla Alfa Centauri’ye ulaşmak çok olası bir ihtimal gibi görünmüyor. Örneğin insanoğlunun ilk ve tek yıldızlararası uzay aracı 5 eylül 1977’de fırlatılan Voyager 1 mevcut hızı ile Alfa Centauri’nin bulunduğu mesafe kadar yol kat etmesi için 70 bin yıl geçmesi gerekiyor.

alfa centuri

Alfa Centauri aslında üç yıldızdan oluşan bir sistem ve Dünya’ya en yakın yıldız da, diğer iki kardeşinden daha uzakta dönen Proxima Centauri.

Proxima Centauri Güneş’ten daha küçük bir kırmızı cüce ve yörüngesinde Proxima b adlı Dünya benzeri bir gezegen var. Starshot yıldız çipleri bu gezegenin yanından hızla geçerken fotoğraf çekecek ve gezegende hayat olup olmadığına bakacaklar.

Starchip’in hızlanması için gerekli olan ışık yelkeni de uzay aracına ayrıca monte edilecek. “Lightsail” ismi verilen yelken ışık partiküllerini kullanarak tıpkı denizde yüzen bir gemi gibi kendisi için itici güç oluşturacak. Milner ve Hawking yaptıkları hesaplamalar sonucunda 100 gigawattlık bir enerjiyle Starchip’in hızını saatte 161 milyon kilometreye kadar çıkarabileceklerini bulmuşlar. Burada bir örnek vermek gerekirse Starchip’in Plüton’a ulaşması yalnızca 3 gün sürecek. Her şey yolunda giderse 2030’dan sonra Proxima Centauri’ye yılda 200-300 yıldız çipi göndermeye başlayacağız.

Bu da 10 yılda 3000 sondanın gönderilmesi anlamına geliyor. Sebebi de uzay sondalarının yolda bozulma ihtimaline karşı yedekli gitmesi. Ayrıca sondalar tek başına analiz yapamayacak kadar küçükler; ama sürüler halinde giderken Proxima b gezegenin detaylı haritasını çıkarabilirler.

Starshot Projesi

Her şeyden önce yıldız çipleri Proxima Centauri’ye ulaşamasa bile Güneş Sistemi’nin keşfini kolaylaştıracaklar. Örneğin, komşu yıldızlara 20 yılda giden yıldız çipleri daha yavaş bir hızla Mars’a 2 gün, 1 hafta veya 1 ayda gidebilir, Jüpiter’e ise 2 ayda ulaşabilir! Bugün Mars’a 6 aydan önce gitmek mümkün olmadığı için bunlar rekor süreler.

Hatta bunları uzaya park ederiz ve kulaktan kulağa sohbet eden insanlar gibi uzayın derinliklerinde bir kablosuz internet ağı kurarlar. Böylece Jüpiter’den Dünya’ya lazer internet ile çok hızlı çalışan bir iletişim hattı kurarız.

Öyle ki gelecekte Jüpiter’e tatile gidecek olan torunlarımız internet yavaşlamadan Dünya ile online video oyunu bile oynayabilirler! Çok heyecanla bekliyoruz bakalım ömrümüz yetecek mi?

Starshot Projesi Nedir? videomuz ile detaylandırabilirsiniz’