Fizik Hypatia Arşivi

Satranç Oynayan 10 Ünlü Fizikçi

Satranç Oynayan 10 Ünlü Fizikçi

Satranç Oynayan 10 Ünlü Fizikçi

Satranç, tüm dünyadaki profesyoneller ve oyun oynamayı sevenler tarafından beğenilen bir taktik tahta oyunudur. Satranç oynamanın sadece konsantrasyonu geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda hafızayı da geliştirdiği iyi bilinmektedir. Bu yazıda, Satranç oyunundan zevk alan on fizikçiye bakalım.

Paul Dirac

Büyürken Dirac, Pazar günleri babasıyla Satranç oynadı. Bunu çabucak öğrendi ve Cambridge’deki St. John’s College satranç kulübünün başkanı oldu. Paul Dirac, Nobel ödüllü fizikçi arkadaşı Pyotr Kapitsa ile de satranç oynadı.

Paul Dirac

Paul Dirac

Roger Penrose

O; kara delik tekillikleri üzerine 2020 yılında Nobel fizik ödülünü kazandı. Kardeşi satranç büyük ustası Jonathan Penrose‘dur. Satranç sevgileri, genetikçi, matematikçi ve satranç teorisyeni olan babaları Lionel Penrose sayesinde ortaya çıktı.

Stephen Hawking

Hawking, en küçük çocuğu Timothy ile sadece eğlence için satranç oynadı.
Stephen Hawking satranç oynuyor

Stephen Hawking satranç oynuyor – Satranç Oynayan 10 Ünlü Fizikçi

Albert Einstein

Ünlü fizikçi, Alman satranç oyuncusu ve dünya şampiyonu Emanuel Lasker ile arkadaştı. 1933’te Oppenheimer , ABD’nin Princeton kentinde Einstein’a karşı oynadı ve pes ederek kaybetti. Einstein iyi bir oyuncuydu ama çok az satranç oynadı.

Richard Feynman

Amerikalı fizikçi Richard Feynman lisede satranç oynuyordu. Satranç oyununu gözlemlemekle özellikle ilgilendi. Bir röportajda Feynman fizikle ilgili olarak şunları söyledi: “Tanrılar harika bir satranç oyunu oynuyorlar ve bilim adamları sadece oyunun kurallarını anlamaya çalışan gözlemciler.”

Werner Heisenberg

Heisenberg genç bir çocukken akşamları boş zamanlarını mahalle arkadaşlarına karşı satranç oynayarak geçirirdi. Oyuna olan sevgisi büyüdü ve hocaları ve profesörler için satranca çok vakit ayırması dayanılmaz hale geldi. Heisenberg’in doktora danışmanı Arnold Sommerfeld özellikle onun satranç oynamasını yasakladı.

Edward Teller

Macar fizikçi Edward Teller, 6 yaşında babasından satranç oynamayı öğrendi. Doktora danışmanı Werner Heisenberg gibi Teller de hevesli bir satranç oyuncusuydu. Ne yazık ki, Heisenberg’i masa tenisinde yenmeyi başarmış olmasına rağmen, Heisenberg’i satrançta asla yenemedi.

Heisenberg Masa Tenisi Oynuyor.

Heisenberg Masa Tenisi Oynuyor.

 William Henry Bragg

Oğluyla birlikte X-ışınlarını kullanarak kristal yapının analizindeki çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı. Adelaide Üniversitesi Satranç Derneği’nin sekreteriydi.

Erwin Schrödinger

Erwin Schrödinger, 1933 Nobel Fizik Ödülü’nü Paul Dirac ile paylaştı . Bir keresinde “Satranç severim ama yaptığım işe odaklanmam gerekiyor” yazmıştı.

Max Planck

Kuantum teorisini ortaya atan Alman fizikçi Max Planck, dünya satranç şampiyonu ve matematikçi Emmanuel Lasker ile satranç oynadı .
Konuyla Alakalı: Planck Ölçeği
Konuyla Alakalı: Kuantum Dolanıklık Nedir?
Çeviri yazısı: wondersofphysics