Dizi Film Hypatia Arşivi

Rick and Morty Bilimi

Dahi bilim insanı Rick Sanchez ve onun talihsiz torunu Morty Smith’in maceralarını konu alan animasyon bilim kurgu dizisi ‘’ Rick and Morty ’’: bilimi sevdirmeye yönelik bizce uzak ara birinci sırada yer alıyor.

Esin kaynağı aslında tamamı ile Back to the Future gibi duruyor.

Rick and Morty - back the future

Çünkü Dr. Emmet Brown Rick’e benziyor ve Morty aslında Marty Macfly’ın isminde ufak bir oynama ile elde edilmiş. Ancak içinde Elm sokağı kabusunda Freddy Krueger’dan, Inception’a kadar bir çok konu işleniyor…

 İçinde çok fazla +18 öğe barındırıyor dahi olsa da, biz çok severek izliyoruz. Yeni sezonun da yakında geleceği duyuruldu. Efsane kaldığı yerden devam ediyorken;

 Biz de içinde ki bilimsel durumlara değinmek istedik.

 1 – Çoklu Evrenler

Rick and Morty - paralel evrenler

Her bölümde neredeyse başka eşizlerimizin de bulunduğu farklı çoklu evrenlere kapı açıyor Rick ve Morty.

Potansiyel çokluevrenleri test etmek veya gözlemlemek hala imkansız, ancak bazı fizikçiler bunu göz ardı etmiyor. Kabul edilen teorilerin tahminlerine dayanarak – yani kozmik enflasyon (evrenin genişlemesi) ve kuantum alan teorisi – çoklu evrenin nasıl çalıştığını görmenin iki ana yolu resmen…

“Sonsuz” çoklu evren kavramının “Rick ve Morty” de sıklıkla alıntılanmış olması ve buna bağlı olarak, herkesin ve her şeyin sonsuz kopyalarının, en azından teorik olarak olasılık alanı dahilinde kabul ediyoruz.

Büyük Patlamadan sonra, üstel bir oran var, evrenin boyutu büyüdü. Çünkü çok büyük bir hızla artıyor, çok benzer birden çok evren olabilir. Belki farklı zaman çizelgelerinde bu mümkün görünüyor.

2 – Promethean Bulutsusu Bölümünde Gaz Varlık

Rick and Morty - promethean bulutsusu

Burada işlenen konu bir çeşit alternatif yaşam biçimi, aslında sıkça yine Rick ve Morty’nin içinde alternatif yaşam formalarını görüyoruz. Bizim gibi karbon temelli bir yaşamdan olmadıkları kesin.

Ama eğer farklı bir yaşam formları olacaksa bu kesinlikle karbon temelli olmak zorunda değil, herhangi bir gezegende yaşam varsa illa bize benzemek zorunda değil. Evet bu mümkün.

3 – Anatomi Parkı Bölümünde Küçülmeleri

Rick and Morty - anatomy parkı

Morty bu bölümde küçülüyor ve bir insanın içine giriyor ve anatomi parkı içinde yol arıyor. Fiziksel olarak bu baya bir imkansız görünüyor. Atomların boyutunu değiştirmeniz gerekir. Normal boyutta olan havayı nasıl soluyacağız ki? Bu büyük problem ama!

Akciğere girdiklerinde tüberkülozla mücadele ediyorlar. Mikrobakteri tüberkülozu işleme biçimleri de aslında doğru. Dünya nüfusunun üçte biri aslında enfekte yani tüberkülozlu, ancak çoğu zaman, çok uzun süreler boyunca asemptomatik olarak yaşıyoruz.

Ve sadece artık biyolojide değil kimya ve nanobilimde, nano parçacıkları yapabiliyoruz. Çok çok küçük ölçeklerde bunları inşa edebiliyoruz. Hatta bir hücreden daha küçük, kuantum noktaları gibi şeyleri hücreden bin kat daha küçük nanometrelerde üretebiliyoruz

Bir anlamda, nanoteknolojik gelişmeler, mikroskobik tıbbi makinelerin geliştirilmesinde önemli ilerleme kaydediyor. Yani buda yakın gelecekte olası.

4 – Hamam Böceği Beyinler

Rick and Morty - hamam böcekleri

En eğlenceli bölümlerden biri aslında. Turşu haline dönüşen Rick uzuvlarını kaybedince, hamamböceğinin birini kendine monte ederek, beynini diliyle uyarak uzuvlarını kontrol ediyor.

Aslında, bir hamamböceğinin sinir hücreleri kümesinde (teknik olarak beyinleri yoktur) bacaklarını hareket ettirmek için sokulabilen bir nokta vardır. Ve onlar yıllardır otonom robotlar için model olarak inceleniyor. Bu evet enteresan geliyor bize, ama mümkün.

5 – Akılları Büken Parazitler

akılları büken parazitler

İkinci sezonun dördüncü bölümünde, uzaylı parazitler konusunda, Smith ailesine sahte anılar eken ve konuşan bir kalem ve zürafa da dahil olmak üzere kurgusal aile üyeleri ve arkadaşlar şeklini alan uzaylı parazitler sızar.

Gerçek hayatta ki parazitler ne yazıkki çılgın yaratıklara dönüşemezken, ev sahibinin beynini gerçekten kurcalayabilirler ve sonuçlar ürkütücü derecede etkili olabilir. Ophiocordyceps unilateralis mantarı marangoz karıncaları enfekte ederek onların tırmanmasına ve ölmek için yaprakların alt tarafına yapışmasına neden olur. Mantar daha sonra sporlarını aşağıdaki yere dağıtabileceği ölü karıncanın kafasından patlar. Kedi dışkısında bulunan Toxoplasma gondii gibi insan davranışını etkileyen parazitler de vardır. İnsanlarda şizofreni benzeri semptomlar yaratabilirler.

Evet buda bir yere kadar mümkündür.

Rick ve Morty severek, gülerek izlediğimiz bir çizgi film. Eğer bilimkurguya merakınız varsa ve eğlenmek istiyorsanız çok iyi bir seçenek, tavsiyedir. Ayrıca Mat Brady’nin yazdığı Rick and Morty bilimi adlı bir kitap bile var.

Merak edenler oradan da detaylandırabilir.