Kısa Film

Prelude to Axanar: Kısa Bilimkurgu Filmi

2014 yapımı olan Prelude to Axanar, Star Trek evreninde geçen bir kısa film. Yönetmenliğini Christian Gossett‘in üstlendiği yapımın senaryosunu ise Alec Peters kaleme almış. Film için Kickstarter üzerinde başlatılan bağış kampanyasında 10.000$ toplanması beklenirken 101.000$’a ulaşılması, Star Trek hayranlarının yeni projelere ne denli açık olduğunu gösterir nitelikte. Film ilk kez, 26 Temmuz 2014’te San Diego Comic-Con Festivali’nde izleyiciyle buluştu.

Federasyon ve Klingonlar arasındaki Axanar Savaşı etrafında gelişen olayları belgesel tarzında sunan kısa filmin oyuncu kadrosunda Kate VernonTony ToddRichard HatchGary Graham ve J. G. Hertzler gibi dikkat çekici isimler bulunuyor. Dört Yıl Savaşları’yla ilgili Federasyon belgeselinin bir bölümü olarak sunulan Prelude to Axanar’ın anlatıcısı John Gill, her iki tarafın da gerçek katılımcılarıyla yaptığı ropörtajlarla karşımıza çıkıyor. Film, Yıldız Tarihi 2241.03’te (orijinal seriden 20 sene önce) Arcanis IV bölgesinde patlak veren Federasyon-Klingon çatışmasıyla başlıyor. Federasyon’u hafife alan Klingonlar, başkomutan Kharn’ın komutası altında birçok zafer kazanarak ilk altı ay boyunca üstünlüğü korurlar. Büyükelçi Soval’ın önderliğinde Klingonlar’la müzakereler yürüten Vulcan diplomatik heyetinin eli kolu bağlıdır.

Verilen savaş kayıplarının ardından Yıldız Filosu, Amiral Marcus Ramirez’i başkomutan olarak atar. Ramirez, Klingonlar’ın ana gücü D6 ağır kruvazörlerine karşı üretilen Ares sınıfı kruvazörlerin tasarım sürecini yönetir. Ares’in savaşa sürülmesiyle birlikte ibre Federasyon lehine döner. Klingonlar, özellikle USS Ares prototipinin kaptanı Garth of Izar’ı ve dolayısıyla Yıldız Filosu’nu dişli bir rakip olarak görmeye başlar. Ares kruvazörlerine karşı koyabilmek amacıyla Klingonlar, daha yeni ve gelişmiş bir kruvazör olan D7’nin çalışmalarına girişir. Bu hamle Klingonlar’ın üstünlüğü yeniden elde etmelerini sağlayacaktır. Karşılık olarak Yıldız Filosu, yeni nesil Constitution sınıfı bir ağır kruvazör geliştirmeye başladıysa da üretimi zamanında tamamlayamaz. Bunun üzerine Federasyon, tehlikeli bir planı devreye sokmakta gecikmeyecektir…

Federasyon ile Klingon İmparatorluğu arasındaki teknolojik rekabeti ve soğuk savaşı gözler önüne seren film, Yıldız Tarihi 2245.1’de gerçekleşen Axanar Savaşı’nın öncesine ışık tutuyor.

iyi seyirler. Kendinize iyi bakın! Prelude to Axanar