Biyoloji Hypatia Arşivi

Ölünce Bedenimize Ne Oluyor?

Doğuyoruz, yaşıyoruz ve ölüyoruz. Her gün dakikada yaklaşık 100 kişi ölüyor. Peki Ölünce Bedenimize Ne Oluyor?

Öldükten birkaç dakika sonra vücudumuzdaki son oksijen tükenir ve beyin dalgalanmaya başlar. Nöronlar çalışmayı bıraktıkça beyin, düzenleyici hormonları salgılamayı bırakır.

Birkaç dakika boyunca vücutta kalan son ATP sayesinde bedensel bazı aktiviteler devam eder. Kaslar rahatlar, dışkıları ve idrarı tutan kaslar maalesef sıkıntı çıkarır.

Ölünce Bedenimize Ne Oluyor? hormonlar

Yaklaşık 15-20 dakika içinde kılcal damarlarda bulunan kan azlığı sayesinde vücudumuz ölüm beyazlığına döner.

Kalp çalışmayı durdurduğu için artık aktif kan akışı yoktur, bu sebeple yer çekimi sayesinde kan, yere daha yakın yerlerde birikir. Birkaç saat kan birikmesinden sonra morlaşma görülür. Maksimum morarma tam 12 saatte gerçekleşir. 3-6 saat içinde rigor mortis devreye girer.

Bedeniniz, enerji kaynağını yitirmekle kalmaz aynı zamanda  hücresel organellerde bulunan kalsiyum, kas hücrelerine sızmaya başlar ve bu kas kasılmalarından sorumlu proteine bağlanır. Bu da kasların kontrolsüz kasılmalarına ve bedeninin sertleşip katılaşmasın; bedenin 24 ila 48 saat kasılmış kalmasına yol açar.

Ölünce Bedenimize Ne Oluyor? karbondiksit

Bundan sonra hücrelerin ölmesiyle vücudunuz ayrışmaya başlar.

Kan akışı olmadığından bu ölü hücreler karbondioksit gazı biriktirir. Bu da dokuların Ph değerinin artmasına yol açar.

Hücre zarının zayıflaması ile hücrelerin patlamasına ve hücre sıvısının akarak içeriğinde bulunan protein ve enzimlerin doku çevresine daha fazla zarar vermesine neden olur.

Vücudumuzda parçalamaya yarayacak 100 trilyon kadar mikroorganizma bulunur.

Sindirim sisteminizde havasız yaşayan bakteriler de karın bölgenizi yemeye başlar işte bu aşamaya çürüme diyoruz ve sonrasında her şey kokuşmaya başlar.

Ölünce Bedenimize Ne Oluyor?

Bakteriler sayesinde, aminoasitlerin parçalanması kurt sineği, leş böcekleri gibi dokuya yumurta bırakan böcekleri çeken koku üretir. Yumurtaları gün içinde çatlar. Larvalar ve kurtçuklar büyüyene kadar dokuları yemeye başlarlar. 1 hafta içinde bu kurtçuklar yüzde 60 oranında dokuyu yemiş olurlar ve vücutta delikler oluşturarak çürüme gazlarını ve sıvılarını serbest bırakmış olurlar .

20-25 gün içinde bütirik fermantasyon başlayarak tek hücrelileri ve mantarları cezbeder. Kuru çürüme denilen bu süreç bir yıl daha sürer ama yüksek sıcaklıklarda daha hızlı süregelecektir.

Bir yılın sonunda, bitkiler ve hayvanlar iskelet sisteminizde kalanları da tüketerek en sonunda parçalanmış olan yapı taşı moleküller tekrar kullanılmaya başlanır.

Ölünce Bedenimize Ne Oluyor? Videomuz ile detaylandırabilirsiniz!