Biyografi

Newton’ın Hocası Isaac Barrow

Newton'ın Hocası Isaac Barrow

‘Dostlarım, makalenin sizi tatmin etmesinden memnunum. Adamın adı Bay Newton. Kolejimizin üyelerinden. Çok genç biri ama olağanüstü bir deha ve bu işlerde çok yetkin.’ Newton’ın Hocası Isaac Barrow

20 Ağustos 1669’da Isaac Barrow, Kraliyet Bilimler Akademisi’ndeki (Royal Society) meslektaşı matematikçi John Collins’e böyle yazmıştı.

Makaleyi yazan Newton, öncesinde isminin verilmesini istememiş ancak daha sonra hocası Barrow’a ismini açıklayabileceğini söylemiş, bunun üzerine Barrow bu cümleyi içeren mektubu kaleme almıştı.

Konumuz Newton’ın hocası olan Isaac Barrow. Evet, adaşlar. Isaac Newton ve Isaac Barrow.

Barrow, 1630 yılında Londra’da doğdu. Babası Thomas Barrow, oğluyla özel ilgilenilmesini istediği için okula, istedikleri ücretin iki katını ödedi. Burada Barrow arkadaşlarıyla iyi geçinemedi hatta kavgalara karıştı. Babası onu başka bir okula aldırdı. Felsted’teki bu okulda derslerine daha fazla odaklanabildi. Buradaki okul müdürü Martin Holbeach öğrencilerin Yunanca, Latince ve İbranice öğrenmesini ve klasik eserleri okumasını önemsiyordu. Barrow da bu eğitimden geçti. 1644’te Cambridge Üniversitesi’ne girdi. Tıp okumayı düşündü ancak daha sonra ilahiyatı tercih etti. Bir tutkusu daha vardı: Tanrı’nın Dünya’yı yaratma düzenini ortaya çıkarmasında yardımcı olacağını düşündüğü matematik.

Newton'ın Hocası - newton

Newton

Newton’ın hocası Barrow 1655 civarında İstanbul’u ve İzmir’i ziyaret etti. Bu ziyaretleri gerçekleştirmek için bazı kitaplarını satmak zorunda kalmıştı. Akdeniz’i geçerken içinde bulunduğu gemi korsanların saldırısına uğramış Barrow üzerine düşeni yapıp eline kılıç alıp mürettebat ile beraber korsanlardan kurtulmayı başarmıştı.

Matematik için önemli bir katkısı, milattan önce 3. yüzyıl civarında yaşamış büyük matematikçi Öklid’in temel eseri ‘Elementler’i Latince ve İngilizceye çevirmesidir. Bu kitapla ilgili Newton’ın bir anısını, Newton’ın yeğeninin kocası John Conduitt aktarmaktadır:

Newton’un biyografisini yazan Gale E. Christianson şöyle demekte: ‘Sanki onun kariyerini ileri taşıyacak bir adamın çalışmasına için için gülmüş’

Bazı araştırmalar ise Newton’un Barrow’dan bilgi saklamayacağını, Barrow’un zaten yeni bir çalışma ortaya koymasının hem zaman açısından hem de entelektüel açıdan mümkün olmadığını söylemekte. Nihayetinde süreç nasıl işlerse işlesin Barrow Kraliyet Din Görevlisi olarak atandı.

Kral II. Charles Barrow’u şöyle övdü: ‘Adaletsiz bir vaiz çünkü her konuyu tüketti ve kendisinden sonra gelenlerin yeni bir şey söylemesine yer bırakmadı.’ Barrow’un vaazlarının geometrik ispat yöntemine göre yaptığı söylenir. Eğer bu doğruysa neden bazı vaazlarının 3,5 saat sürdüğü bir bilmece olmaktan çıkıyor. Daha sonra hayatını kaybettiği yıl olan 1677 yılına dek Kolej Müdürü olarak görev yaptı.

Bu arada Stephen Hawking de yaklaşık 30 sene boyunca ‘Lucasian Matematik Profesörlüğü’ yapmıştır.

Konuyla Alakalı: Bir Bilim İnsanı Gibi Hayatınızı Nasıl Yaşarsınız?
Konuyla Alakalı: Karanlık Madde Nedir? 
Konuyla Alakalı: Hubble Uzay Teleskobu Nedir?
Konuyla Alakalı: Işık nedir? Doğası nedir?
Konuyla Alakalı: Brachistochrone Eğrisi – Sikloid
Konuyla Alakalı: Magnus Etkisi Nedir?
Konuyla Alakalı: Viskozite Nedir?