Hypatia Arşivi

İnsanlar Ne Kadar Hızlı Koşabilir?

Bir sorudan yola çıkalım hadi: İnsanlar ne kadar hızlı koşabilir?

Bu görünüşte basit soruyu etkileyen birçok farklı değişken var. Teorik olarak, insanlar saatte 65 km kadar koşabilir, ancak pratikte, mevcut en gelişmiş ve avantajlı teknolojiyle bile, insanlar şu anda kabaca saatte 45 km hızla koşuyor.

Biliyorsunuz her zaman olimpiyatların en önemli yarışlarından biridir koşucular, hatta 100 metre sprint koşucuları başımızı döndürür. Kırılan rekorların, tekrar kırılmaları o an bir anda efsaneye dönüşür. İşte bu hala insanlar için sınırlarda olmadığımızı gösterir.

2008 Pekin Olimpiyatları’ndan başlayarak, Usain Bolt koşu dünyasında baskın isim oldu.

Art arda üç Olimpiyatta 100m ve 200m altın madalya zaferleri, onu özel bir sprinter kademesine yerleştirdi. Sahadaki başarısına dayanarak, tüm zamanların en büyük sprinteri ve dünyanın en hızlı adamı olarak kabul edildi.

İnsanlar Ne Kadar Hızlı Koşabilir - usain bolt

Usain Bolt çok özel bir insan gibi sanki değil mi?

Kendisi saatte 45 km hızla Dünyanın şu anki en hızlı insanı. Bazı yolların hız limitleri bile bundan düşük. Bolt bugün 9,58 saniyede 100 metre sprint rekorunu elinde bulunduruyor. Christian Coleman birkaç yıl önce 60 metre kısa mesafeyi 6,37 saniyede tamamlayarak dünya rekoru kırdı. Ancak Usain Bolt, 100 metrede dünya rekorunu kırarken aslında ilk 60 metreyi 6,29 saniyede tamamlamıştı.

Usain Bolt gibi hızlı insanlar tüm koşularının yalnızca %42’sinde yerdedir; geri kalan sürede havadadır. Çita ve at gibi dört ayaklılarda bu değer zamanın üçte ikisidir.

Bazı araştırmalara göre insanlar için bir üst limit var ve bu da 65 km/saat.

Peki Hıza Ne Yol Açar?

Ortalama bir kişi, hızlarını sınırlayan nedenler olarak zindelik, kilo veya yaşam tarzı alışkanlıklarını gösterse de, ne kadar hızlı hareket ettiğimizi belirleyen bilimsel faktör aslında oldukça basittir – kaslarımızın hareket etme hızı.

Kasların kasılma hızını, vites değiştirme ve yerden yukarı/ileri kuvvetten yararlanma yeteneklerini tanımlar. Koşucuların koşmak için kullandıkları ileri hareket kuvveti, yerdeki çarpma kuvvetinin yaklaşık %90’ı kullanılarak üretilir. yere uygulanan kuvvet ne kadar büyük olursa, sprinterin hızının o kadar hızlı olduğu sonucu çıkar.

Bu, kaslarımızı daha hızlı kasabilseydik ve maksimum miktarda güç kullanabilseydik, insanların dünyanın en hızlı koşucuları tarafından belirlenmiş olan 45 km “hız sınırını” aşabileceklerini gösteriyor.

Yani koşarken ayaklarımızın toprağa kısa temasında bacaklarımız bizi, hem ileri hem de vücut ağırlığımızı telafi etmek için yukarı doğru itmelidir.

Diğer hayvanların çoğundan hızlıyız aslında! Çünkü:

Göz reflekslerimiz: kafamız sabit iken etrafımızı görebilmemiz ve farkında olabilmemizi sağlar, kısa kollar ile momentum kazanılır, ince bilekler ile hız ve enerji korunumu sağlanır, geniş omuz, ince bel ve dar pelvis ile vücut rotasyonu düzenlenir, ter bezleri ve kılsız oluşumuz, terlemeyi ve buharlaşmaya bağlı soğutmayı sağlar. Ayrıca beyne taşınan kan ile soğutma işlemi düzenlenebilir. Büyük kalça kasları ile gövdenin taşınması ve Achille tendonu ile ayak tabanına alınan kuvvet emilir ve bir sonraki adım için gereken maksimum enerji geri kazanılmış olur. Bir çeşit yay gibi…

Ancak sporda son yıllarda gelişimin nedeni; İnsanların sadece fiziksel olarak daha iyi bir türe evrimleştiği için değil. Ortalama insanların geçmiş nesillerden daha uzun ve sağlıklı olduğu doğru olsa da, bunun çevresel, kültürel ve beslenme koşullarının yanı sıra modern tıbbın ortaya çıkmasıyla da ilgisi var.

Ayrıca, spor başarılarında olayı değiştiren ve bu tür inanılmaz atletik başarılara izin veren başka faktörler de var. Sprinterler söz konusu olduğunda, koşu parkurları artık titizlikle tasarlanmış, geçmişin kötü düzenlenmiş, cüruf parkurları kadar enerji emmeyen malzemeden oluşuyor.

usain bolt

Olimpik yüzmede artık yaygın olan mayo teknolojisi ve havuz tasarımı, yüzücülerin daha aeordinamik yüzmesini sağlar. Daha iyi ekipman, daha kapsamlı eğitim, beslenme anlayışı ve performans arttırıcı maddeler de “oyunu” değiştirir.

Bugünün sporcuları her saniyeleri programlı yaşarlar ve genellikle tek bir yeteneği mükemmelleştirmek için onlarca yıl harcarlar, ancak geçmişe bir veya iki nesil giderseniz bu nadiren olur.

Kenyalı uzun mesafe koşucuları, on yıllardır uluslararası maraton sahnesine hükmediyor, tıpkı Doğu Avrupalı ​​küçük kadınların jimnastikte başarılı olması ve 2 metreden uzun erkeklerin profesyonel basketbolu yeni zirvelere çıkarması gibi!

Gelecekte ki Hız

İnsanların teorik olarak saatte 65 Km hıza ulaşabileceklerini bilmemiz, ciddi manipülasyon veya doğal olmayan avantajlar olmadan fiziksel olarak mümkün olduğu anlamına gelmez. Bazı araştırmacılar, tıpkı diğer türlerde (yani köpekler ve yarış atları) sınırlar olduğu gibi, insanlarda da hız için doğal bir plato olduğuna inanmaktadır.

Bununla birlikte, araştırma, geliştirme ve “iyileştirme” için milyarlarca doların dolaştığı, teknoloji ve spor biliminin cesur yeni sınırındayız. Steroidler ve diğer performans arttırıcı ilaçlarla doğal olmayan gelişmeler arasındaki boşluğu zaten kapattık, ancak bu sadece başlangıç ​​olabilir.

İnsanlar Ne Kadar Hızlı Koşabilir ? Videomuz ile görsel olarak izleyebilirsiniz!