Biyoloji Hypatia Arşivi

Her Yerde ”Kaka” Var Mı?

Birçok çalışma normal ‘sağlıklı’ dışkılama için, haftada üç kez, günde üç kez arasında değiştiğini gösteriyor.  Sağlıklı insanların % 40’ından azı günde bir kez kaka yapıyor. Peki Her Yerde ”Kaka” Var Mı?

Banyonuzu temizlemeniz önemli değil, etrafa kaka yayıldığı için yemeden önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Neden bunları söylüyoruz?  Çünkü; 2018 yılında, Londra Metropolitan Üniversitesi, sekiz McDonald’s restoranında dokunmatik ekranlar üzerinde temizleme testleri yaptı ve hepsinde fekal bakteri buldu.

Buraya dipnot bilgiler girelim; Fekal koliform bakteriler, total koliform bakterilerin bir alt grubudur. İnsanların ve hayvanların bağırsaklarında, dolayısıyla da dışkılarında bol miktarda bulunan bakterilerdir.

Suda fekal koliform bakterilerin varlığı, o suya insan veya hayvan dışkısının karışmış olduğunu ve dolayısıyla da hastalık yapıcı mikropların da karışabileceğini gösterir.

Coli’de fekal koliform bakterilerin bir alt grubudur. İnsan ve hayvan bağırsağında yaşayan bu bakterilerin de çoğu zararsızdır ama hastalık yapan türleri de vardır. Mesela E. coli O157:H7 gibi.

Suda E.coli bulunması, o suda mutlaka hastalık yapan tehlikeli mikropların var olduğunu göstermez fakat dışkı karışmış olduğunun işaretidir. Böyle sular dezenfekte edilerek veya kaynatılarak içilebilir.

Yani neymiş restorantların her yanında kaka izleri bulunuyormuş. Bu restorantların kirli olmasının nedeni ise müşterileri olan sizlersiniz.

dışkılama

Her birimizde, herhangi bir zamanda popomuzun içine hapsolmuş yaklaşık 0.1 gram kaka vardır.  Bu, giysilerimize, daha sonra ellerimize ve sonra dokunduğumuz her yüzeye yayılır.

Banyoyu istediğiniz kadar temizleyebilirsiniz, ancak tuvaleti her yıkadığınızda bakteriler ince bir sis gibi dağılır ve iki saat kadar havada asılı kalır,  içeri girecek bir sonraki kişiye inmeyi bekler.

Aslında, her kapı kolu, TV uzaktan kumandası, klavye, açma kapama düğmeleri, otobüs direkleri ve araba koltuğu fekal bakterilere yani kakalarımızla dolu veya başkalarının kimliğini tespit edebilecek kadar dışkıya sahip. Kakanız katı gibi görünse de aslında %75’i sudan oluşur.

Paula Radcliffe
2005 Londra maratonunu kazanan Paula Radcliffe, maraton sırasında yol kenarına geçip tüm kameralar ve seyircilerin gözü önünde çimlere pislemiştir.

Apollo 11 astronotları Ay‘dan Dünya’ya geri dönerken, Ay’dan haddinden fazla  numune almak istediler. Ağırlığı dengelemek için bazı şeylerden kurtulmak zorunda kalmışlardı.

Bu atılan çöpün içinde, iki golf topu, 12 kamera, 12 çift bot, altın kaplama bir teleskop ve toplam 96 torba ‘insan atığı’ bulunuyor.

Bu arada bunun ticareti de var. Tabi diyeceksiniz, gübrenin neden ticareti olmasın?

Hayır öyle değil, eğer altın renginde dışkılamak isterseniz bunun için satılan haplar var ve tanesi 275 dolar civarında.

Tabii ki, kaka her zaman her yerde olmuştur.

kaka

20. yüzyıla kadar tespit edecek araçlarımız yoktu. Ve endişelenecek bir şey de yoktu. Şimdi de çok endişelenmeye gerek yok ama dikkat etmekte fayda var.

Bağışıklık sisteminiz düzgün çalışıyorsa, bugün mevcut olan düşük seviyede kirlenme sizi hasta etmeye yetmiyor.  Ama halka açık bir yerde yemek yemeden önce ellerinizi yıkamak her zaman yapılacak en iyi adımdır ve sağlıklı yaşamak için en iyi yol.

Her Yerde ”Kaka” Var Mı? videomuz ile detaylandırabilirsiniz!

Ellerinizi yıkayın…