Elektronik-Bilgisayar Hypatia Arşivi Matematik

Google İsmi Nereden Geliyor?

Her an istisnasız her birimizin sürekli kullandığı hatta farkında bile olmadan işlerini halledip, bize hissettirmeden karşımıza onca şey çıkartan Google vazgeçilmezimiz artık! Peki Google İsmi Nereden Geliyor?

Artık ceplerimize kadar sığdırılan Google ile her an karşılaştığımız yada o an unuttuğumuz yada dur bakalım ya öylemiydi dediğimiz onca şeyi sürekli arıyoruz! Her an, her saniye!

Jüpiter’in kaç uydusu var? Galatasaray’ın uefa kadrosunda kaç türk vardı? Makarna nasıl yapılıyordu ? Boombastik şarkısını söyleyen kimdi? Ronnie James Dio’nun ölüm yıl dönümü? Her şeyi artık Google’a soruyoruz!

Google İsmi Nereden Geliyor? - arama motorları

Daha öncede arama motorları vardı tabi. İlk arama motoru işlevi gören 1990 yılında Archie vardı. Hatta www’dan bile önceydi.  Sonraları 1993 yılında wandex adlı ufak bir yazılım üretildi. Ama ilk arama motoru mantığı ile çalışan herhalde 1993 yılında Aliweb’dir.

1994’te ise çığ gibi arama motorlu türedi. JumpStation,  WebCrawler,  Megallan,  Excite,  Infoseek,   AltaVista.
1995’te hayatımıza az çok hepimizin kullandığı ve hala kullanılan Yahoo girdi. 1996’da virüs gibi her yana yapışan Yandex kuruldu.

Ve 1998!

İşte bu tarih Google’ın kurulma tarihidir. Artık hayatımız eskisi gibi olmayacaktı.
Dikkat ederseniz Google’ın albenili bir ismi vardır. Böyle akılda kalıcı, eğlenceli. Yahoo haricinde ve sanki Altavista haricinde diğerleri o kadar kulağa hoş gelmiyor. Ama Google havalı, şekil, sıcak!

google

Google’ın Stanford Üniversitesi’nde Larry Page ve Sergey Brin tarafından araştırma projesi olarak başlandığını çoğumuz biliriz. Hangi sayfanın kaç kez gösterildiğine göre sıralama yapan tipik arama motorları yerine, PageRank teknolojisini kullanan ve böylece her siteyi belirli kriterlere göre değerlendiren bir sistemi esas almışlardı.

1997 senesinde www.google.com internet sitesinin alan adını aldılar ve 1998 yılında şirketleştiler.

İlk sloganları: KÖTÜ olma oldu!

 backrub

1999’a kadar Google beta ismiyle işlem yapılırken, 99’da bu kaldırıldı. Aslında projelerinin ilk adı; sitelerin geri bağlantılarının takibinin önemini vurgulamak için BackRub’dı. Düşünsenize şu an kullandığımız Google aslında BackRub olacaktı.

Google ilginçliklerle hayatımızdan bir parça resmen!

Yakın zamanda cep telefonlarından yapılan aramalar, bilgisayardan yapılan aramaların resmen önüne geçmiş. Öyleki Günlük yapılan aramalardan %16’sı Google’da daha önce hiç aranmamış içeriklerden oluşuyor.
Google’ın yıllık reklam geliri; 20 milyar dolar civarında. Bu sayı CBS, NBC, ABC ve FOX kanallarının prime time gelirlerinden fazla.
İnsanoğlunun kayıtlı tarih içindeki tüm yazılı çalışmaları, 50 petabayt ediyor. Google’ın günde işlediği veri miktarı ise 20 petabayt. Her dakika içerisinde 2 milyon arama yapılıyor. Google’da yapılan tek bir arama, Apollo 11’in Ay’a gönderilmesinden daha fazla bilgi işlem gücü gerektirmektedir. Şu an Youtube’u Google, 2006 yılında 1.65 milyar dolara satın aldı.

2013 yılının 16 Ağustos günü Google 5 dakikalığına çökmüştür. Google’ın çöktüğü dakikalarda internet trafiği %40 düşüş yaşamıştır.  Şu an Google arama motorunun ötesindedir. Bünyesinde yüzlerce yazılım uygulama barındırmaktadır. Google play‘den tutunda Google Maps, Google Earth‘e kadar devasa bir alana sahip.  Hayatımızın vazgeçilmezi artık. Google keepGoogle SkyGoogle Schoolar Google Adwords, Google AdSense gibi sıkça kullandığımız her şeyi bünyesinde barındırır.

Google İsmi Nereden Geliyor? google bileşenleri

Google Maps yani Google haritaları kullanmayanımız var mı artık? Bu kadar kısa sürede internetin yayılımı ile arama motor işlevinin %9’nı tek başına yapması yetmezmiş gibi her anımıza, her eylemimize eşlik eden Google’in isim hikayeside ilginç!

Googol matematikte bir sayı birimidir. 10 üzeri 100’e eşit gelen bir sayıdır. 1 googol, 1 rakamına yüz sıfır ekleyerek yazılır.

Google İsmi Nereden Geliyor? - matematik

Bu googol sayısını bulan çok enteresan ki sadece 9 yaşındadır. Amerikalı matematikçi Edward Kasner‘ın yeğeni 9 yaşında ki Milton Sirotta tarafından 1938 yılında kullanılmaya başlanmıştır!

Edward Kasner bir sayının sağına yüz tane sıfır yazar ve yeğenine bu kağıdı gösterir. Bu kaç? Der.  Yeğeni sallayarak googol der.

İşte tarihte ki googol sayısı böyle doğmuştur. Googol büyüklük derecesi bakımından 70 faktöriyele eşdeğerdir (70!). İkilik tabanlı sayı sisteminde 1 googol, 333 basamaktan oluşur.

Googol’un matematiğe çok yararlı olduğu söylenemez.

Birde googolplex var! 1 googolpleks 10^10^100’e eşittir yani 1’in yanında bir gogol daha var!

geleceğe dönüş

Yıllar önce pek farkında olmasakta googolplex; Geleceğe Dönüş filminde adı geçmiştir. Dr. Emmett Brown şöyle diyordu:

Clara was one in a million. one in a billion. one in a googolplex! Clara milyonda birdi. milyarda bir. bir googolplex bir.

İşte Google’ın ismi de burdan geliyor. Biraz telaffuz hareketleriyle googol, Google’ye dönüşmüş.

Hayır o zaman Google yok, nereden aratmışlarda googol sayısının fakrında olmuşlar acaba? Nereden olacak; adamlar kitap okuyormuş.

Okumak güzeldir…

Google İsmi Nereden Geliyor? Videomuza da izleyebilirsiniz!