Biyografi

Vaucanson ve Flüt Çalan Otomat

Flüt Çalan Otomat

Nisan 1738’de bir Paris gazetesi, halkın 2 aydır merakla izlediği mekanik bir oyuncaktan bahsetmişti. Flüt Çalan Otomat. Belki de şimdiye kadar görülmüş en nadir ve en hoş olaylardan’ diye yazmıştı.

Flüt Çalan Otomat

Jacques de Vaucanson

12 adet melodiyi çalabiliyordu. Otomatı görmenin fiyatı o zaman Paris’te çalışan bir işçinin yaklaşık bir haftalık maaşıydı. Yine de binlerce insan bu otomatı görmeye geliyordu. Mucidi ise Jacques de Vaucanson ( 1709 – 1782 ) idi.

Küçükken saatlerle oynamayı severdi. 1715’te yani Vaucanson 6 yaşında iken annesi onu kiliseye götürdüğünde kilise saatini ilgiyle incelemişti.

1736’da Vaucanson, zengin bir Fransız olan Jean Marguin ile bir anlaşma imzaladı. Marguin bazı otomatlar yapmak için Vaucanson’a maddi destek sağlayacak bunun karşılığında yaptığı otomatların çoğu Marguin’de kalacaktı.

Anlaşmadan sonra Vaucanson ciddi bir şekilde hastalandı ve 4 ay yatalak kaldı. Bu sırada hezeyanlar görüyordu. Paris’te Tuileries Bahçesi’nin girişinde bulunan ve heykeltıraş Antoine Coysevox ( Ölüm 1720 ) tarafından yapılan flüt çalan heykeli gerçekten melodiler çalarken gördüğü söylenir.

Antoine Coysevox - flüt çalan heykel

Antoine Coysevox – flüt çalan heykel

Vaucanson iyileşti ve çalışmalara başladı. Flüt Çalan Otomat

11 Şubat 1738’de ‘ Flüt çalan otomat ’ hazırdı. Fuarda sergilendi. Flüt çalan otomatın mekanizmasını aynı yıl yazdı ve yayımladı.

Daha önce İskenderiyeli Heron ( Ölüm MS 70 ) ve El Cezeri ( Ölüm 1206 ) gibi bazı mühendisler insan benzeri otomatlar yapmışlardı. Ancak Vaucanson’un otomatları hem boyut olarak hem de işlev olarak insana daha çok benziyordu.

Diğer bir ifadeyle; Vaucanson’un otomatları, daha önce mekaniğe dayalı olarak tasarlanan otomatlar gibi değildi. Mekanik, fizyoloji ve anatominin birleşimiydi. Flütçünün esnek bir dili, kıvrak dudakları ve yumuşak parmakları vardı. Güçlükle hareket ettirilirdi çünkü içinde parmakları, dudakları, flütü hareket ettirebilen bir dizi mekanizma vardı ve ayrıca ses üretimini sağlamak için ağızdan hava pompalayabiliyordu.

Konuyla Alakalı: Hypatia Kimdir?