Film Fizik Hypatia Arşivi

Filmlerde Betimlenen En İkna Edici 5 Zaman Makinesi

Zaman Makinesi ve Zaman yolculuğu sonsuza kadar bir fantezi olarak kalacak gibi görünüyor.

21. yüzyıla şimdiden yirmi yıl girmiş bulunuyoruz ve bu tür bir cihazı inşa etmeye geçtiğimiz yüzyıllarda olduğumuzdan daha yakın değiliz. İnsanoğlunun yüzlerce yıldır hayali olmasına rağmen, zaman yolculuğunun heyecanını yaşayabileceğimiz tek yer son gişe rekorları kıran filmler gibi görünüyor!

Film yönetmenleri on yıllardır filmlerde zaman yolculuğunu çeşitli biçimlerde tasvir ediyor. Zaman yolculuğu cihazı ister basit bir madalyon isterse büyük bir kapsül olsun, nihai hedef basittir – zamanda ileri geri seyahat etmek.

İşte yıllar boyunca filmlerde gösterilen en iyi zaman makinelerinden bazıları:

1) Geleceğe Dönüş’ten Delorean bir Zaman Makinesi

Zaman Makinesi - geleceğe dönüş

DeLorean, kahramanı Marty McFly tarafından zamanda ileri geri gitmek için kullanılan türünün tek örneği bir zaman makinesidir.

Operatör, DeLorean’ın içinde oturur ve varış yeri, şimdiki zaman ve son ayrılan tarih ve saatleri gösteren bir birimi etkinleştirerek zaman devrelerini açar. Bir hedef tarih girdikten sonra, operatör arabayı saatte 88 mile (141.6 km/s) hızlandırır. Hızlandıkça, arabanın gövdesinin etrafındaki birkaç bobin beyaz parlıyor ve birkaç saniye sonra tüm araba beyaz bir ışık parlamasıyla gözden kayboluyor ve hedef saate ulaştığında aracın lastiklerinin geçeceği bir çift yangın izi bırakıyor.

Size söyleyeyim millet, bu özel zaman yolculuğu makinesinin çalışması için şaşırtıcı bir şekilde 1.21 gigawatt elektrik gerekiyor, ancak bunun sinema tarihinin en havalı zaman makinelerinden biri olduğu inkar edilemez!

2) Terminatörden Zaman Yer Değiştirme Ekipmanı

Zaman Makinesi - terminatör

İlk bölümünü 1984’te piyasaya süren Terminator serisi, zaman yolculuğuna inanılmaz derecede ilerici bir yaklaşım getirdi. En büyük faktör açıkçası zaman yolculuğu yapan fütüristik robotlardı. Peki bu botlar zamanda nasıl geriye gitti?

Oldukça basit. Zaman Deplasman Ekipman istedikleri şekilde seyahat etmelerini sağlar. Bu makine, canlı dokuların ve poli alaşımların zamanda geriye ve ileriye gönderilmesini sağlar.

Yönetmen, makinenin mekanizmasını gerçekten açıklamadı ve gerçekten gördüğümüz tek şey nihai sonuçtu: ortaya çıkan, bir balon gibi patlayan ve sonra içerideki yolcuyu ortaya çıkarmak için dağılan beyaz-sıcak bir enerji küresi.

Aslında gördüğümüz, makineden çıkan çıplak bir robottu, çünkü yolculuktan yalnızca dokular ve alaşımlar kurtulabilir. Gezgin diğer tarafta nereden kıyafet alacağını bildiği sürece, tüm konsept oldukça düzenliydi!

3) Zaman Makinesi ”Zaman Makinesi” (1960)

Zaman Makinesi

HG Well’in aynı adlı klasik romanından uyarlanan bu, şimdiye kadar hayal edilen en harika zaman makinelerinden biridir. Makine bir kızağa benziyordu ve popüler kültürde tanıtılan ilk zaman makineleri kavramlarından biriydi. Makinenin işleyişi şöyle bir şeydi: gezgin, zamanda yolculuk etmek için basitçe bir kolu ileri veya geri hareket ettirmek zorundaydı. Ana karakter, dünyanın yapıldığı yere, gelecekte 800.000 yıl kadar seyahat etti. İnsan ırkı birbiriyle savaş halinde olan iki ırka bölünmüştür.

Aynı isimle başka bir film 2002’de çekildi ve yönetmenliğini HG Well’in torunu Simon Wells yaptı. Oldukça havalı, değil mi?

4) Bill ve Ted’in Mükemmel Macerasında Telefon Kulübesi kılığında zaman makinesi.

Zaman Makinesi - telefon kulübe

Bu filmde, iki metal kafa tembeli, lise tarih sunumları için tarihi figürlerden oluşan bir koleksiyon oluşturmak için zamanda yolculuk yapıyor. Telefon kulübesi Dr Who’da kullanılana benzese de, bu biraz daha eğlenceli ve evreni yok eden bir paradoksa neden olma olasılığı daha düşük. Zaman çizelgesi kesinlikle katı, değiştirilemez ve mükemmel bir şekilde dahili olarak tutarlıdır. Yani geçmişin ve geleceğin olayları, yapılan değişikliklere rağmen değişmeden kalır.

Konsept oldukça kaygan ve çok az açıklama gerektiriyor – bu, filmin bilimsel olmayan tonu göz önüne alındığında iyi!

5) Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda zaman döndürücü.

Zaman Makinesi - harry potter

Bu cihaz bir kolye üzerinde bir kum saatini andırıyor. Kum saatinde tersine çevrilen saat sayısı, kişinin zamanda ileri veya geri seyahat ettiği tam süredir. Ancak, güvenlik nedeniyle, elde edilebilecek maksimum geri dönüş süresi 5 saattir.

Filmlerde zamanda yolculuk güzel görünüyor, ancak gerçek hayatta bunu başarmaktan hala çok uzağız. Ama Bilim insanları bunu gerçeğe dönüştürmek için çok çalışıyorlar. 

Zaman Makinesi ve Zaman yolculuğu her zaman ilgimizi çekmeye devam edecek.