Biyoloji Hypatia Arşivi Kimya

Fazla Su İçmek Zehirler Mi?

Su yaşamımız için en gerekli maddelerden biridir! Harikadır, muhteşemdir. Biyolojik dengemiz ve ekoloji için olmazsa olmazlar arasındadır! Ondan dolayıdır sürekli her yeni gezegen bulduğumuzda acaba su var mıdır? Diye araştırmalar yapılması… Fazla Su İçmek Zehirler Mi?

Fazla Su İçmek Zehirler Mi?

Günde 6-7 bardak su içilmesi önerilir biliyorsunuz.

Peki bundan kat ve kat daha fazla su içersek zehirlenebilir miyiz?

Hücrelere oksijen ve besin kaynağı sağlayan, vücut sıcaklığını dengeleyen, gereksiz ve zehirli maddeleri vücudumuzdan atılmasını sağlayan su içmediğinizde 3 gün içinde muhtemelen öleceksinizdir…

Ne kadar önemlidir siz hesap edin!

Bu kadar yararlı olan su nasıl olurda zararlı bir yapıya bürünebilir?

Böbreklerimiz fazla suyu depo eder ve belirli süreden sonra bunu idrar yoluyla dışarı atabiliriz. Ama onun bir limiti var; saatte 800 ila 1000 mililitre suyu dışarı atabiliriz.Buda günde neredeyse 20 litre suyu atabilmesi anlamı taşımaktadır. Ama eğer böbreklerimizin deposundan ve idrar yoluyla atabileceğimizden daha fazla suyu içmeye çalışırsak, bu kanımıza hücrelerimize ulaşacaktır…

su bardağı

Bu belirtiler kısa sürede 3-4 litre su tüketimi sonucu görülebilmektedir.

Hücrelerin içinde bulunan sodyum ve potasyum gibi elektrolitler kasların ve sinirlerin uyumlu çalışmasını ve kan basıncının düzenlenmesini sağlarlar.

Ama eğer böbreklerimizin atılımından daha fazla su içersek bu sefer hücrelere hücum eden su potasyum ve sodyumu seyreltmeye başlar. Fazla su bu yüzden hücrenin içine girdikçe içindeki sodyum ve potasyum yoğunluğu azaldıkça, hücreler kontrolü yitirmeye başlar ve bu sürekli su alınımıyla hücrelerin şişmesine yol açar..

Kandaki sodyum seviyeleri 135 mm/L’nin altına düştüğünde bu durum hiponatremi ( düşük kan sodyum düzeyi ) olarak adlandırılmaktadır ve 130 mm/L’nin altında bulantı, halsizlik, baş ağrısı, tansiyon düzensizliği gibi hiponatremi belirtileri görülmeye başlanır.

Sodyum, hücre içi ve dışı sıvı dengesini sağlayan en önemli elektrolittir. Kanda sodyum yoğunluğunun düşmesi sonucu hücrenin içine doğru sıvı geçişi olur ve hücre şişer.

Buna su sarhoşluğu adını veriyoruz!

Ama vücudumuzdan bulunan hücreler bir yere kadar şişerek bize pek sorun yaşatmayacaktır. Çünkü kas ve yağ tabakası gibi yumuşak ve esnek yapılarda onunla genişleyebilecektir.

Ama beyin hücrelerimize ulaşan su için aynı şeyi söylemek zor! Çünkü kafatasımızda ki kemikler sert ve esnek değil beynimizdeki hücreler büyüdükçe kafamızın içinde basınç oluşturur…

Fazla Su İçmek Zehirler Mi? - beyin damarları

İlk başlar da baş ağrısı, kafa karışıklığı, uyuşukluk yaşayacağız. Basınç artmaya devam ettikçe komaya girme ve ölüme kadar yol açabilmektedir.

Buda bir seferde 10-20 lt su içme ile olasıdır.

Fazla Su İçmek Zehirler Mi?

Tabi buna kilo örneği verirsek daha iyi anlaşılacak!

Su için ölümcül doz, kilogram başına 90 gram civarındadır. Yani 88 kilogramlık bir insan için 8 litre su içmek %50 ihtimalle ölümcül olacaktır. Bu miktar arttıkça, ölüm ihtimali de artmaktadır.

Ve neredeyse 7-8 Saat içinde bu gerçekleşebilir olacaktır.

30 veya 40 bardak su içerek ölümle sonuçlanan bazı vakalar tarihte var!

Maraton koşucuları için yapılan araştırma aslında enteresan sonuçlar doğurmuş. Hayatı boyunca her 6 maraton koşucusunun 1’inde hafif su zehirlenmesi yaşanmakta…

Bunun nedenleri ise;

Maraton koşucularının biriktirdiği suyu atma durumlarının olmaması ve koşu esnasında hormon dengelerini düzende tutma gayeleri sayesinde, vücuda aldıkları suların kana ve hücrelere karışması sayesinde, hafif su zehirlenmelerine maruz kalmaktadırlar. Bu yalnızca suyla değil fazla alkol aldığınızda da olmaktadır. Alkol zehirlenmesi olarak bildiğimiz şeyde bir nevi budur aslında.

Fazla Su İçmek Zehirler Mi? - alkol koması

 

Günde ortalama 3-4 litre su içmek bize söylenmiştir biliyorsunuz! Bu kafidir. Ama her yiyecekten neredeyse su aldığımız için susadığımızda su içsekte yeterli olacaktır! Fazlası zarardır!

Su için ölümcül doz, kilogram başına 90 gram civarındadır. Yani 88 kilogramlık bir insan için 8 litre su içmek %50 ihtimalle ölümcül olacaktır. Bu miktar arttıkça, ölüm ihtimali de artmaktadır.

Fazla Su İçmek Zehirler Mi? Videomuz aşağıda!