Astronomi Film Fizik Hypatia Arşivi Kuantum Mekaniği

Entropi ve Tenet Filmi

Entropi ve Tenet Filmi

Entropi ve Tenet Filmi için önce bir örnekleme yapalım: Bir bilardo masasında toplar harika bir düzenle dizilir buna en düşük entropi seviyesi diyebiliriz. Ve toplara vuruşumuzu gerçekleştirdik. Hızla masa dağılır düzensizliğimiz artar. Ve olası bir çok konfigürasyonla masamızın entropisi artmış olur. Peki şimdi tek vuruşla tekrar en düzenli hale geri getirelim bunları. Bu mümkün mü? Her şeyi sanki tersten işletiyormuş gibi yapmamız lazım değil mi?

entropi

Entropi ve Tenet Filmi

Burada Cristopher Nolan‘ın TENET filminden bir sahne görelim…

Entropi ve Tenet Filmi

TENET

Entropi evrende sürekli artma eğilimindedir. Yani en basit haliyle düzensizlik sürekli artıyor diyebiliriz! Bunu geri çevirmek zamanı geri sarmak gibidir. 

Burada Zamanın Oku’nun önemine değinelim. Neden zaman geriye doğru değil de hep ileri doğru akıyor?

Daha önce yaptığımız Zamanın Oku videomuzda anlatmıştık.

Konuyla Alakalı: Zamanın Oku

Entropi, en ve tropos kelimelerinden oluşur ve Yunancadır. “En” burada de-da anlamı verir, “trapos” ise yollar demektir.  Entropi işte  “yollarda” anlamı taşımaktadır. S” ile gösterilir. Bir sistemdeki düzensizliktir. Bir nevi zamanı da simgeler.

Eğer bir sistem tamamıyla düzenli ise entropisi sıfırdır! Diyelim bir parkta koşmaya başladınız ve koşunun sonunda yorulup koşamayacak hale geldiniz. Koşarken harcanan ve bir daha kazanılamayacak enerjiye entropi diyebiliriz! Yani faydalı enerji miktarı sürekli azaldı ve faydasız enerji miktarı bizim için arttı… 

Termodinamiğin 2. yasasına göre entropi her zaman artma eğilimindedir! Peki neden hep düzensizliğe doğru bir eğilim var? Düzenli bir yapının oluşma olasılığı yok mu?  Aslında var ama onu da daha önce Boltzmann Beyni yazımızdan okumanızı tavsiye ederiz. 

Ludwig Boltzmann‘ın tanımıyla, bir sistemin makroskobik yapısını değiştirmeden değiştirebileceğiniz mikroskobik durumların doğal logaritmasıyla ilgilidir entropi! Ve belki de yine en güzel formüllerden birini içeren S=k. log W ile hesaplanır.

Konuyla Alakalı: Boltzmann Beyni

Aslında çıkarımı nasıl yaptık? Boltzmann ile beraber entropi bir rastgelelik ölçüsüdür. Düzenli bir şeyin düzensiz bir olaya oranla oluşma olasılığı az olduğu için her zaman düzensiz bir yöne doğru akan bir rastgeleler durumu…

Entropinin minimum olduğu bir evre var o da belki büyük patlamadan önceki evre! Hubble uzay teleskobu bunu bize sürekli kanıtlamaktadır aslında. Evren sürekli genişliyor!

Şimdi de Mr Nobody filminde geçen sahneye bakalım.

Kelebek etkisi - bay hiçkimse

Kelebek ETKİSİ

Demek ki entropi aslında zamanın oluşmasına neden olan ölçüyü de temsil ediyor. Ya entropiyi geri döndürmeyi başarırsak o zaman ne mi oluyor? Tıpkı Tenet filmindeki sahneler gibi belki de! Her şey geriye doğru akıyor her şey! 

Nolan filmleri

Başlangıç, Yıldızlararası, Akıl Defteri, Prestij

İzlemediyseniz bu arada Tenet filmini muhakkak izleyin. Nolan, “Başlangıç, Yıldızlararası, Akıl Defteri, Prestij” gibi bir efsaneye daha imza atmış! Ve çıtayı Tenet İle bir hayli yukarı çıkarmış. Meraklılarına duyurulur.

Entropi ve Tenet Filmi videomuz ile görsel olarak izleyebilirsiniz!