Astronomi Coğrafya Hypatia Arşivi

Dünya Ne Kadar Büyük?

Güneşten üçüncü gezegen olan Dünya, güneş sistemindeki en büyük beşinci gezegendir; sadece gaz devleri Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün daha büyüktür. Dünya , Merkür, Venüs ve Mars’tan daha büyük, iç güneş sisteminin karasal gezegenlerinin en büyüğüdür.

Peki Dünya “tam olarak” ne kadar büyük?

Dünya’nın ekvatordaki yarıçapı 6,378 kilometredir. Ancak, Dünya tam olarak bir küre değildir. Gezegenin dönüşü, ekvatorda şişmesine neden olur. Dünyanın kutup yarıçapı 6,356 km – fark farkındaysanız 22 km’dir -….

Bu ölçümleri kullanarak, Dünya’nın ekvator çevresi yaklaşık 40.075 km. Bununla birlikte, kutuptan direğe – meridyen çevresi – 40.008 km civarındadır. Gezegenimizin kutuplardaki düzleşmeden kaynaklanan şekline basık küre denir.

Bu sayılar, Dünya’yı ekvator yarıçapı yaklaşık 6,052 km olan Venüs’ten biraz daha büyük yapar. Mars ise, sadece 3.396 km ekvator yarıçapıyla hem Dünya’dan hem de Venüs’ten çok daha küçüktür.

Ancak Dünya ve diğer kayalık gezegenler, gaz devlerinden çok daha küçüktür. Örneğin, Jüpiter’in içine 1300’den fazla Dünya sığabilir .

NASA’ya göre , Dünya’nın yoğunluğu santimetreküp başına 5.513 gramdır.  Bu yüzden Dünya, metalik çekirdeği ve kayalık mantosu nedeniyle güneş sistemindeki en yoğun gezegendir. Dünya’dan 318 daha büyük olan Jüpiter, esas olarak hidrojen gibi gazlardan oluştuğu için daha az yoğundur.

Dünyanın kütlesi 6.6 sekstilyon ton 5.9722 x 10 24 kilogram. Hacmi ise yaklaşık 1 trilyon kübik kilometredir.

diğer gezeğenler ile dünyanın kıyaslanması

Dünya’nın toplam yüzey alanı yaklaşık 510 milyon km karedir.

Gezegenimizin yaklaşık %71’i su, %29’u kara ile kaplıdır. Karşılaştırma için, Venüs’ün toplam yüzey alanı kabaca 460 milyon km kare ve Mars’ınki yaklaşık 144 milyon km karedir.

Yine Everest Dağı, 8.848 metre ile deniz seviyesinden Dünya’nın en yüksek yeridir, ancak Dünya’nın en yüksek noktası değildir – yani, Dünya’nın merkezinden en uzak yer. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne göre bu ayrım Ekvador’daki And Dağları’ndaki Chimaborazo Dağı‘na ait.

Chimaborazo, Everest’ten yaklaşık 3.048 m daha kısa -deniz seviyesine göre- olmasına rağmen, bu dağ ekvator çıkıntısı nedeniyle uzaya yaklaşık 2.073 m daha yakındır.

Ancak Everest ve Chimborazo, güneş sistemindeki en yüksek dağların yakınında değil. Örneğin, asteroit Vesta üzerindeki Rheasilvia Krateri’nden yükselen zirve, yaklaşık 22,5 km yüksekliğindedir. Yine Mars’ın devasa Olympus Mons yanardağı neredeyse 21.9 km yükseklikte ve Arizona eyaleti büyüklüğünde bir alanı kaplıyor.

Dünya’nın en alçak noktası ise Batı Pasifik Okyanusu’ndaki Mariana Çukuru’ndaki Challenger Deep‘tir. Deniz seviyesinin yaklaşık 11.034 m altına iner.

gökyüzü uzay ve dünya

Yaaa Dünya’mızı küçük görmeyin, kocaman bir gezegen o….