Astronomi Fizik Hypatia Arşivi

Dünya’nın Bir Tarafından Diğer Tarafına Kadar “Düşmek” Ne Kadar Sürer?

Evet “Düşmek” diyoruz ve açıklıyoruz… 🙂 Tam şimdi bulunduğunuz noktadan kazmaya başlarsanız sonunda bir yerden çıkacaksınız.

Dünya küre gibi olduğu için diyelim buna İstanbul’dan başlarsanız nereden çıkacağınızı hiç düşündünüz mü?
Bunun için bir internet sitesi bile oluşturulmuş, adıda ”antipodes map”. Bu siteye girip İstanbul diye aratırsanız, bütün dünyanın içinden bir tünelle nereye çıkacağınızı size söyleyecek. Muhtemelen Yeni Zelanda açıklarında okyanustan çıkacaksınız.
Tabi iyi yüzme bilmeniz lazım. “Düşmek” kadar yüzmek de bir hayli yorucu olacaktır. 🙂

Dünyanın bir tarafından diper tarafına

İspanya’dan kazmaya başlarsanız şanslısınız ama Yeni Zelanda’da bir karaya denk geleceksiniz.

Harita

Çin’deyseniz eğer buradan kazacaksanız Şili Santiago yakınlarında çıkacaksınız. Enteresan değil mi?

Harita

Kazmaya başlarsanız başınıza neler geleceğini bilmeniz gerekiyor.

Dünya’nın çapı 12.700km. Ondan dolayı 12.700 km kazmak bir hayli vaktinizi alacak. Eee bir de magma tabakasından geçeceksiniz. Bu hiçte kolay olmayacak tabiki. Aşırı sıcak bir ortamdam geçmek için çok korunaklı kıyafetler giymeniz gerekecek. Astronot kıyafetleri bile sizin için yetersiz kalacaktır. Sağlam birşeyler bulmanız gerekecek. Dünyanın merkez sıcaklığı 6000 derece civarlarında! Üstelik Dünya’nın Coriolis kuvveti var. Bunu da yok saymamız gerekiyor şimdilik.

Dünyanın uzunluğu

Coriolis kuvveti, Dünya’nın dönmesi sonucunda oluşan ve birim kütleye etki eden saptırıcı güçtür.

Bu güç sayesinde tünelin derinlerine indikçe sağa sola çarpmaya başlayacaksınız. Bunun olmadığı bir kazma eylemi bizi sonuca götürebilir. Bu arada dünyanın geoid şeklinin ana nedenlerinden biri bu kuvvettir, hatırlatalım.

Ayrıca atlamadan önce hava direncini de yok etmek gerekiyor. Bu tüneldeki havayı bir şekilde vakumlamış olalım.

Neyse, bunları ihmal edip hiç kazmayla uğraşmadan bir tünel kendiliğinden olmuş olsun.
Buda İspanya’da olsun bari de karaya çıkabilelim! Ve o tünele atladık! Şimdi neler olacak?
Ve ne kadar sürede öbür taraftan çıkacağız?

Haydi kıyafetlerimizi giydiysek atlayalım!

Bütün dünya şu an altımızda ve dünyanın yerçekimi bizi saniyede 9.8 metreyle çekiyor! Ve düşerken hızlanmaya da başlayacağız. Ve bir süreden sonra dünyanın bir kısmı üstünüzde bir kısmı da altınızda olacak. Ve yer çekimi kuvveti sizi şimdi hem yukarı hem de aşağı doğru çekecek. Ve bu ivmenizi değiştirecek. Ama burada çok güzel bir şey oluşur, kürenin her yerinden alınan çekim kuvvetleri birbirini dengeler, yani yok eder! Bu dengeleme sayesinde dünyamızı daha ufak bir küre olarak algılayabiliriz.

Dünya

Yani siz ilk düşmeye başladığınız andan itibaren Dünya daha ufalır, daha ufalır… Ve merkeze geldiğinizde artık hiçbir çekim hissetmezsiniz! Merkeze ulaşmanız yaklaşık olarak 19 dakika gibi kısa bir süre sürecek. Merkez baya bir sıcak olacak ama aldırış etmeyin hala düşüyorsunuz. Merkezde artık daha çok süzülüyor hissinde olacaksınız. Ama merkezi geçtiyseniz sorunlarınız azalmaya başlayacak. Merkezden saatte 24bin km hızla geçtiyseniz doğru yoldasınız. Artık düştükçe dünya küçülmek yerine büyümeye başlayacak. Çekimi tekrardan hissetmeye başlayacaksınız Artık dünyanın büyük bir kısmı üstünüzde olduğu için bu hızınızı yavaşlatmaya başlayacak.

Diyelim her şeyi atlattınız ve tünelin diğer tarafına ulaştınız. Yeni bir sorun sizi bekliyor!

Eğer hemen karaya atlayamazsınız maalesef bu seferde geri düşeceksiniz… Ve sonsuza kadar bir yukarı bir aşağı salınıp kalırsınız! Sonsuz dipte bir kuyu gibi… Bu “Düşmek” ten bile kötü…

Dünya

Uçak ile çıksanız 40 saat sürecek bu tünel yolculuğu ne kadar mı sürecek? Yaklaşık olarak 38 dakika! Bir tünelle bütün dünyayı 38 dakikada kat edebilirsiniz!
Dikkat ama okyanusa denk gelmemeniz şart!

Dünya’nın Bir tarafından Diğer Tarafına Kadar ”Düşmek” Ne Kadar Sürer?