Hypatia Arşivi

Doğaya En Az Zarar Veren Hayvan Tembel Hayvan

Doğaya En Az Zarar Veren Hayvan Tembel Hayvan

Doğaya En Az Zarar Veren Hayvan Tembel Hayvan

Onlar hakkında genelde az şey biliyoruz. Çok yavaşlar ve şirinler. Bildiklerimizin dışında neler var hadi bakalım.

Zootopia animasyon filminde sahneyi hatırlıyor musunuz? Tembel hayvanlarla dolu bir büro ve acelesi olan bir tavşan kardeşimiz…

ZOOTOPİA

Doğaya En Az Zarar Veren Hayvan Tembel Hayvan

Tembel hayvanlar, Orta ve Güney Amerika’da yaşayan MegalonychidaeBradypodidae familyalarına ait 6 türü kapsayan orta büyüklükteki memelilerdir.

Tembel hayvanlar kısa, düz başlı, büyük gözlü, kısa burunlu, uzun bacaklı ve ufak kulaklı hayvanlardır. Ayrıca genellikle 6–7 cm uzunluğunda küt bir kuyruk taşırlar. Bütünüyle, tembel hayvanların vücutları genellikle 50 ila 60 cm arasındadır. Grimsi kahverengi tüyleri vardır. Ömürleri 30-40 senedir.

Tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. Dakikada en fazla yarım metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır.

Hatta Bir tembel hayvanın karşıdan karşıya geçmesi yaklaşık beş dakika sürer.

Tembel Hayvan Karşıdan karşıya geçiyor

Doğaya En Az Zarar Veren Hayvan Tembel Hayvan

En yüksek hızları sadece 0,25 km/s’dir. Bu onları gezegendeki en yavaş memeli yapıyor.

Üç parmaklı tembel hayvanlar memeliler arasında en yavaş olanlarıdır. Dev panda ikinci en yavaş ve iki parmaklı tembel hayvanlar üçüncü sıradadır.

İki parmaklı tembel hayvanlar biraz daha büyüktür ve genellikle bir ağaç dalının çatalında dik oturacak olan üç parmaklı kuzenlerine göre baş aşağı asılı olarak daha fazla zaman geçirirler.

Üç parmaklı tembel hayvanlar, her zaman gülümsüyormuş gibi görünmelerini sağlayan yüz rengine sahiptir. Ayrıca kafalarını neredeyse tamamen çevirmelerine izin veren iki ekstra boyun omurları var!

Tembel hayvan gülümsüyor

Üç parmaklı tembel hayvanlar, her zaman gülümsüyormuş gibi görünmelerini sağlayan yüz rengine sahiptir.

Boynundaki nadir ekstra omurlar sayesinde, üç parmaklı tembel hayvan kafasını 270 derece çevirebilir, bu da gelen yırtıcıların kokusunu almasını sağlar

Tembel Hayvanlar Aslında Göremiyorlar!

Yapılan son araştırmalarda anlaşıldı ki tembel hayvanların son derece yavaş olmalarının nedeni gözlerinin görmemesidir. Görme yetilerini neredeyse 60 milyon yıl önce kaybettiler ve ona göre evrimleştiler. Yani, gündüzleri, aslında bir tembel hayvan, hiçbir şey göremiyor, çünkü her şey ona çok parlak geliyor.

Eğer iyi göremiyorsanız, koşamazsınız. Hareketlerinizi daha dikkatli seçmek zorunda kalırsınız…

Yavaş hareket etmek dezavantaj gibi görülebilir ama muazzam miktarda enerji tasarrufu sağlarlar.

Aslında, tembel hayvanlar enerjilerinin yaklaşık %90’ını kullanır. Bu enerjilerini de sadece yapraklardan alırlar. Mideleri çok büyük olmasına rağmen sindirim süreleri çok yavaştır. Hatta bazı bitkilerin sindirimi bir ay kadar sürebilmektedir.

Yırtıcı hayvanlardan kendilerini korumak için sürekli ağaç üstlerindedirler. Ve bu enerji azlığı neredeyse tüm zamanlarını bir ağaçta hareketsiz ve uyuyarak geçirmelerini sağlar… Hatta bir dalda baş aşağı asılıyken uyurlar…

tembel hayvan ağaçta - Doğaya En Az Zarar Veren Hayvan Tembel Hayvan

Tembel Hayvanlar Sürekli Ağaç Üzerindedir.

Ellerinde dallara kitlenen özel tendonlar var. Ve uzun kanca benzeri tırnaklar ile, kolayca asılmalarına sağlar. Ve sürekli baş aşağı asılı kalmalarında, kanın kafalarında toplanmasını engellemek için dolaşım sistemlerinde özel valfler var.

Tembel hayvanlar haftada bir dışkılarını yapmak için ağaçtan aşağıya inerler.

Tembel hayvanların maalesef yırtıcı hayvanlar tarafından avlanmalarının yüzde atmışı bu yüzdendir, tuvaletlerini yapmak için aşağı indiklerinde. Ve bu bazen bir eş bulmalarını da sağladığı için çoğalmaları içinde gereklidir…

Tembel hayvanların kürkü onlara kamuflaj olduğu kadar bir ekosisteme de sahiptir. Yağmur ormanlarında yaşadıkları için, genellikle ıslak, alglerin büyümesi için mükemmel ortamı yaratırlar. Evet bu yüzdende yeşil kamuflaja bürünürler. Ayrıca kürklerinde böcekleri, hamam böceklerini de bulabilirsiniz. Ama kürklerinde bulunan mantarlar özellikle meme kanseri hücreleriyle savaşan bir yapıdadır. Ayrıca sıtmaya karşı savaşma özellikleri vardır.

Tembel Hayvanlar Çok iyi Yüzücüdür!

Tembel hayvanlar karada çok yavaştır ama iyi yüzücülerdir. Yağmur ormanlarında yaşadıklarından dolayı mevsimsel su baskınlarında hayatta kalabilmek için iyi yüzücüler olarak evrimleşmişlerdir. Su altında nefeslerini 40 dakika tutabilirler.

Ayrıca her yılın 20 Ekimi, tembel hayvanlara dikkat çekmek için gerçekleşen tembel hayvan günü olarak anılır…