Coğrafya Matematik

Bir Bardak Birada Kaç Tane Baloncuk Var?

Bir Bardak Birada Kaç Tane Baloncuk Var?

Bir Bardak Birada Kaç Tane Baloncuk Var?

Bir bardak bira döktüğünüzde, bir köpük şelalesi tepeye yükselir; Gittikçe daha küçük kabarcıklar birleştikçe, kocaman bir köpük tabakası oluştururlar.

İlk başta, bu köpüklü beyaz tabaka akışı sonsuz gibi görünüyor. Ama bir bardak bira köpüklerini yok etmeden önce kaç tane baloncuk çıkabilir?

Fransa’daki Reims Champagne-Ardenne Üniversitesi’nde kimya fizik profesörü olan Gérard Liger-Belair, daha önce bu enteresan konuyu şampanyalar için araştırmış ve bir şampanyanın yaklaşık 1 milyon baloncuk ürettiğini hesaplamıştı. Son zamanlarda, Liger-Belair bira bardaklarının derinliklerine baktı ve yeni bir araştırmaya göre, yarım litrelik bir bardakta 2 milyona kadar baloncuk oluşumuyla, Şampanyadan iki kat daha fazla baloncuk ürettiklerini keşfetti.

Arkeolojik kanıtlar, insanların en az 5.000 yıldır ve muhtemelen 13.000 yıldır bira ürettiğini ve içtiğini gösteriyor. İçecek, yılda yaklaşık 53 milyar galona (200 milyar litre) ulaşan küresel üretim ve köpüklü bira deneyiminin önemli bir parçası olan “dünya çapında açık ara en popüler alkollü içecek”.

Bir Bardak Birada Kaç Tane Baloncuk Var?

Bir Bardak Birada Kaç Tane Baloncuk Var?

“Kabarcık oluşumu, kabarcık boyutu ve son olarak tüm doğal gaz giderme işlemi boyunca bir bardak birada oluşması muhtemel toplam kabarcık sayısı konusu hakkında biraz daha bilgi edinmek bizim için önemli.”

Bira tipik olarak, daha sonra fermente edilen malt tahıl taneleri, şerbetçiotu, maya ve su olmak üzere dört bileşenden yapılır. Bu süreç, alkol, şekerler ve karbondioksit (CO2) üretmek için karbonhidratları parçalar. Bira şişelendiğinde veya konserve edildiğinde, kapta basınç oluşturarak ek CO2 eklenir. Bir kutu veya şişe üzerindeki conta kırıldığında, sıvı CO2 ile aşırı doygun hale gelir ve daha sonra küçük kabarcıklar olarak salınır.

%5 alkol olan bira ve 42 derece Fahrenheit (6 santigrat derece) sıcaklıkta yaklaşık 8 ons (250 mililitre) birayı 17 ons (500 ml) bardağa dökülürse. Toplam bira kabarcıklarının sayısının çoğunlukla üç faktörden etkileneceğini biliniyor: bardaktaki çözünmüş CO2 konsantrasyonu, kabarcıkların hacmi ve biranın daha fazla kabarcık oluşamayacak kadar CO2 tükettiği nokta.

Toplamda bir bardak bira; 200.000 ila 2 milyon arasında baloncuk üretecektir.

Bira bardaklarındaki küçük kusurların sıvıdan CO2 kabarcıklarının çıkmasına da yardımcı olduğunu daha önce biliniyordu. Çözünmüş CO2, 1,4 mikrometre genişliğindeki çukurlar ve yarıklar etrafında toplanarak kabarcık akışları oluşturur. Yüksek hızlı fotoğraflar daha sonra baloncukların yükseldikçe büyüdüğünü ve biradan daha fazla CO2 yakaladığını gösterdi. Toplamda bu hacimde bir bardak bira; 200.000 ila 2 milyon arasında baloncuk üretecektir.

Bir içeceğin içindeki baloncuklar içicinin dilinde patladığında, ince tatları geliştirir.

Biradaki çözünmüş CO2 miktarı bunu anlamak için “anahtar bir parametre” iken, içeceği tutan bardakların geometrisi de önemli bir rol oynar, “böylece daha iyi bir hesap için bazı bira ve cam parametrelerini değiştirmemiz ve ona göre denemeler yapmamız lazım…